„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Branża drobiarska jest przykładem doskonale rozwijającego się sektora polskiej gospodarki. Polska jest liderem w Unii Europejskiej i jednym z najważniejszych światowych eksporterów mięsa drobiowego. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych umożliwiło uzyskanie bardzo wysokiej jakości przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności kosztowej krajowych produktów. Dostępne na rynku innowacyjne rozwiązania gwarantują optymalne warunki dla zwierząt.

W Zemborzycach Dolnych 22.11.2019 r. odbyła się konferencja pt. ,,Nowe technologie w produkcji drobiarskiej” zorganizowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Konferencja została przeprowadzona w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Realizacja operacji wpisuje się w założenia PROW na lata 2014-2020 i jest zgodna z priorytetem związanym z ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać innowacyjne rozwiązania technologiczne mające zastosowanie w kurnikach dla brojlerów. Wykłady dotyczące zasad działania ,,Współpraca” i tworzenia grup operacyjnych w ramach Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich omówili specjaliści LODR z Końskowoli Małgorzata Tarkowska i Marek Siuciak. Pan Marcin Lebok z firmy TEFA wygłosił wykład dotyczący ,,Innowacyjnej hodowli kurcząt brojlerów’’, podczas którego omówione zostały systemy wylęgu na kurniku. Bardzo ważny a jednocześnie interesujący okazał się wykład przeprowadzony przez dr. Piotra Skowrona z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia IUNG w Puławach, który przedstawił temat ,,Planowanie nawożenia w gospodarstwie drobiarskim zgodnie z założeniami programu azotanowego”. Kolejny wykład przeprowadził Specjalista ds. higieny w rolnictwie Marcin Strzelczyk z firmy CID LINES. Tematem jego wykładu była ,,Bioasekuracja – sposób na zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób na fermie drobiu’’. Ostatnim prelegentem był Pan Konrad Sieńko z firmy INWEST-AGRO, który przedstawił najistotniejsze informacje związane z wyposażeniem budynków drobiarskich w energooszczędne systemy. W trakcie konferencji uczestnicy mieli możliwość spotkania się z przedstawicielem firmy Wipasz i zapoznaniem się z ofertą firmy.

Spotkanie spełniło oczekiwania uczestników. Wykłady wzbogacone były w aktywną dyskusję hodowców z prelegentami, stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, poglądów i rozmów o przyszłości hodowli brojlerów w naszym kraju.

Katarzyna Guzek

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
.