26.11.2019 r. w LODR w Końskowoli odbyła się konferencja "Zarządzanie żyznością gleby w gospodarstwie ekologicznym", zorganizowana przez Dział Rolnictwa Ekologicznego i  Ochrony Środowiska.  Patronat medialny objął Tygodnik "Poradnik Rolniczy".

Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał  dyrektor LODR - Wiesław Orzędowski. Dyrektor wręczył dyplom i statuetkę oraz przekazał gratulacje Panu Ernestowi Kaca  za zajęcie pierwszego miejsca w województwie lubelskim w ogólnopolskim Konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w kategorii: „Ekologia-środowisko”.

Pierwszy prelegent - dyrektor Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej w Lublinie - dr Piotr Woch przedstawił zasady Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.

Następnie Pan Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu podał zebranym informacje, jak zwiększać zawartość materii organicznej w glebie.

Pan Sławomir Gacka - Prezes Probiotics Polska przeniósł słuchaczy w świat mikroorganizmów glebowych oraz omówił, jak ważny  wpływ  wywierają one na omawianą tematykę.

Następny prelegent - dr Jan Golba z firmy Perma Guard  Agro omówił  wpływ krzemu na procesy związane ze zdrowotnością roślin.

Zastępca dyrektora Biocert Małopolska - Pani Dorota Kowalewska przedstawiła przepisy prawne związane ze stosowaniem nawozów w rolnictwie ekologicznym oraz zapoznała słuchaczy z listą nawozów, które mogą być wykorzystane przez rolników ekologicznych.

Praktyczne rozwiązania dotyczące zarządzania żyznością gleby w gospodarstwie ekologicznym podali: Pan Paweł Saba prezes Thorus Agro Group, Pan Marcin Portka z firmy Czarna Kreda oraz Pani  Dorota Skrzyniecka z firmy Biodevas.

Podsumowując konferencję, prowadzący podkreślił, że zarządzanie żyznością gleby  nie może opierać się jedynie na stosowaniu nawożenia mineralnego, ale niezbędne jest również stosowanie  elementów o których mówiono na spotkaniu.

Bogdan Hanc