Rynek trzody chlewnej w Polsce od 2014 roku boryka się z wciąż rozprzestrzeniającym się wirusem ASF oraz spadającym pogłowiem świń, szczególnie w liczebności loch. Kolejnym problemem jest pojawienie się wirusa na terenie województwa lubuskiego i wielkopolskiego, a więc województw o największym zagęszczeniu świń. Pomimo trudności ceny utrzymują się na zadowalającym poziomie i z uwagi na nadchodzące święta Bożego Narodzenia sytuacja ta raczej nie zmieni się. Wychodząc naprzeciw potrzebom hodowców trzody chlewnej w dniu 13 grudnia 2019 w LODR w Końskowoli po raz kolejny zorganizowaliśmy konferencję „Trzoda chlewna – problemy i wyzwania”. Konferencję otworzył Waldemar Banach - zastępca Dyrektora LODR.

Uczestnikami byli zarówno rolnicy, jak i doradcy LODR. Poruszyliśmy wiele ciekawych i potrzebnych tematów. Wśród wykładowców byli przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Puławach: lek. wet.  Marta Jakimiak oraz  lek. wet. Tomasz Szymanek. Pani Marta Jakimiak przedstawiła zagadnienia rolniczego handlu detalicznego oraz sprzedaży bezpośredniej. Podkreślała że prowadzący produkcję i sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego żywności producent, w tym rolnik ponosi odpowiedzialność za produkowaną i sprzedawaną przez siebie żywność. W związku ze zbliżającymi się świętami i okresem zwiększonego natężenia uboju trzody, przedstawiła wymagania weterynaryjne jakie musi przestrzegać każda osoba dokonująca uboju zwierząt w celu pozyskania mięsa na użytek własny. Z kolei Pan Tomasz Szymanek przedstawił aktualną sytuację epizootyczną na terenie województwa lubelskiego i powiatu puławskiego w związku z ASF.

Nie mogło zabraknąć zagadnienia bioasekuracji, która nie powinna być rozpatrywana wyłącznie w kontekście ochrony przed wirusem ASF, ale jako ochrona zdrowia zwierząt przed wszelkimi szkodliwymi drobnoustrojami. O jej szczegółowych zasadach opowiedział Pan Marcin Strzelczyk z firmy CID LINES. Pani Aneta Nurzyńska z firmy PESAN przedstawiła katalog produktów które są niezbędne w przestrzeganiu wymagań bioasekuracji.

Temat płynnego żywienia trzody chlewnej zaprezentował Pan Józef Homanowski z firmy PELLON. Opowiedział między innymi o stosowanych surowcach w tego typu żywieniu (uboczne produkty przemysłu rolno-spożywczego i ich dostępność), wynikach, oraz opłacalności zakupu systemu płynnego. System ten potrafi dać rolnikowi oszczędności a hodowcy którzy go stosują są zadowoleni z wyników ekonomicznych.

Przedstawiciel firmy VETLINES Pan Marcin Barabasz opowiedział o specjalistycznych preparatach prozdrowotnych i proekologicznych, które jednocześnie umożliwiają wykorzystanie naturalnych bogactw i siły natury. Dają możliwość zapobiegania, wspomagania, a niekiedy leczenia wielu chorób i dolegliwości u zwierząt.

Konferencja cieszyła się zainteresowaniem rolników. Na kolejną zapraszamy już w przyszłym roku.

Olga Noworolnik