W Sadzie Dydaktyczno-Wdrożeniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli 12 grudnia 2019 roku miała miejsce prezentacja narzędzi do cięcia drzew i krzewów francuskiej firmy INFACO, podczas której zaprezentowane były aktualne zasady cięcia drzew jabłoni. Zaprezentowano również maszyny służące do konturowego cięcia sadów owocowych - Zestaw Ostraticky PNP 253 i podcinacz pędów - Former  do cięcia i formowania krzewów jagodowych. Organizatorem spotkania był Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i firma Janczar.

Spotkanie rozpoczął Z-ca Dyrektora LODR – Pan Waldemar Banach, który przywitał uczestników spotkania - sadowników, szkółkarzy i młodzież ze szkół ogrodniczych oraz prelegentów - Nicolasa Rinfreja  z Francji i Piotra Justa.

Przedstawiciele producenta sekatorów INFACO przedstawili historię firmy i jej osiągniecia. Produkcję rozpoczęto w 1984 roku, by po licznych zmianach modeli doczekać serii 3000, której sztandarowym modelem jest sekator Electrocoup 3015. Firma zapowiedziała również kolejne modele sekatora.

Sekator elektryczny Infaco sprzedawany jest w zestawie: kamizelka, pas nośny, klips - do opcjonalnego wykorzystania.  Zestaw wyposażony jest w małą baterię  o masie zaledwie 860 g. Czas możliwej pracy to 9-10 godzin. Czas ponownego naładowania trwa 90 minut. Sekator 3015 posiada do wyboru trzy głowice tnące –standard, medium i maxi o średnicy cięcia do 40 mm i 55 mm w zależności od potrzeb użytkownika. Demontaż i ponowny montaż głowicy trwa 2-3 minuty. Sekator posiada dwa zakresy rozwarcia głowicy tnącej, które ustawiane są przesuwnym przełącznikiem umiejscowionym w szczycie sekatora, pod kciukiem - manualnie łatwo dostępnym. Wszystko to decyduje o szybkości cięcia gałęzi zarówno grubych jak i cienkich. Dodatkowo opcja tzw. półotwarcia umożliwia indywidualny wybór kąta rozwarcia do małych gałązek, co znacznie przyśpiesza pracę. Szybkość zamykania i ponownego otwierania się sekatora jest kluczowa dla komfortu pracy. Ten sekator zdecydowanie  nadąża za zamysłem użytkownika i spełnia oczekiwania w tym względzie. Komfort pracy sekatorem umożliwia dodatkowo zastosowanie trybu progresywnego lub impulsowego w przypadku pierwszym otwarcie i zamknięcie zależy od prędkości wciskania języczka spustowego w trybie impulsowym wszystko dzieje się natychmiast. Regulacja kąta rozwarcia sekatora jak i szybkości reakcji razem wzięte w doskonałej ergonomice stawiają sekator w czołówce sekatorów elektrycznych dostępnych na rynku. Ponadto istnieje możliwość instalacji szeregu narzędzi kompaktowych do podstawowej jednostki napędowej (bateria jonowo – litowa). Prezentowany zestaw Powercoup PW-2 z piłą łańcuchową i piłką typu „lisi ogon” bardzo spodobał się zebranym. Możliwość zastosowania karbonowych przedłużek sztywnych lub teleskopowych do długości 3,5 m, sterowanych elektronicznym procesorem czyni narzędzie bardzo efektywnym w pracach na dużej wysokości. Ponadto producent zadbał o rzecz dotychczas nie spotykaną, istnieje możliwość zakupu rękawicy ochronnej, która zabezpiecza przed skaleczeniem w przypadku zbliżenia dłoni do ostrza. Innowacyjny system bezpieczeństwa odcina wówczas prąd powodując wcześniej rozwarcie elementów tnących głowicy.

W trakcie demonstracji sekatorów przeprowadzony został pokaz cięcia drzew jabłoni  przy  użyciu elektrycznych sekatorów INFACO i  sekatorów  jedno i dwu ręcznych najczęściej użytkowanych w Polsce. W praktyce sadowniczej spotyka się dziś cztery rodzaje narzędzi tnących: sekatory jedno i dwuręczne, sekatory pneumatyczne, oczywiście sekatory elektryczne i coraz częściej zestawy listwowe lub tarczowe agregatowane z ciągnikami do cięcia konturowego. Te ostatnie zostały zaprezentowane na miejscu łącznie z cięciem korekcyjnym wykonanym po cięciu mechanicznym. Trwa  ocena, które z narzędzi czy maszyn są bardziej wydajne, bardziej ergonomiczne, bardziej predysponowane do określonego typu sadu, bardziej niezawodne.

Marian Ścibior