W życie weszła ustawa z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt. Wprowadza ona zmiany, które mają na celu regulacje przepisów dotyczących zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (ASF) na terenie Polski.

Najważniejsze zmiany:

Odstrzał sanitarny zwierząt odbywać się powinien na podstawie indywidualnego upoważnienia, do którego wystawienia jest obowiązany odpowiednio zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego, lub dyrektor parku narodowego albo regionalny dyrektor ochrony środowiska, wskazującego w szczególności gatunek i liczbę sztuk zwierzyny przeznaczonej do odstrzału oraz termin ważności upoważnienia.

Łowczy Krajowy – powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw środowiska;

łowczy okręgowy – powoływany i odwoływany przez Łowczego Krajowego po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw środowiska;

Zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego może wystąpić z wnioskiem do służb, straży lub organów administracji rządowej, w szczególności do właściwego miejscowo komendanta Policji lub Straży Granicznej, lub Państwowej Straży Pożarnej, lub właściwego terytorialnie organu Inspekcji Weterynaryjnej, o udzielenie pomocy pozostającej w zakresie kompetencji tych służb do przeprowadzenia czynności związanych ze zwalczaniem ASF. W zakresie takiej pomocy jest:

1) zabezpieczenie terenu, na którym odbywa się polowanie, przed nieuprawnionym wstępem osób trzecich;

2) wsparcie działań mających na celu poszukiwanie padłych zwierząt, co do których zachodzi podejrzenie, że mogły być nosicielami chorób zakaźnych,

3) kontrola przestrzegania przez osobę uprawnioną do wykonywania polowania, w tym osobę wykonującą odstrzał sanitarny.

Podczas polowania lub odstrzału sanitarnego, oraz przy wykonywaniu czynności związanych z zagospodarowaniem tuszy odstrzelonych zwierząt łownych osoba uprawniona do wykonywania polowania jest zobowiązana do przestrzegania zasad bioasekuracji”.

Celowe utrudnianie lub uniemożliwianie wykonywania polowania zagrożone jest  grzywną, karą ograniczenia wolności bądź karą pozbawienia wolności do roku.

Do odstrzału sanitarnego może być wykorzystywana broń palna wyposażona w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku ( z wyłączeniem pozwolenia na broń do celów łowieckich posiadana na podstawie pozwolenia na broń do celów łowieckich). Może być używana wyłącznie do wykonywania odstrzału sanitarnego z nakazu wydanego na podstawie przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Powiatowy lekarz weterynarii lub Wojewoda mogą nakazać zarządcom dróg publicznych:

  1. zamykanie znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub
  2. wykonywanie przeszkód technicznych, w szczególności budowę ogrodzeń lub zabezpieczeń technicznych, lub
  3. wykładanie mat dezynfekcyjnych, a także ich utrzymywanie po wyłożeniu w stanie zapewniającym skuteczne działanie środka dezynfekcyjnego

W przypadku nakazu odstrzału, jeżeli jest to niezbędne ze względu na rodzaj i skalę zagrożenia, minister właściwy do spraw wewnętrznych, na wniosek wojewody, może przekazać do jego dyspozycji doraźne zgrupowanie zadaniowe sformowane z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania polowania, celem ich użycia do odstrzału sanitarnego zwierząt wolno żyjących (dzikich) na określonych obszarach.

Właściciele lub posiadacze gruntów oraz osoby trzecie są obowiązani do powstrzymania się od podejmowania czynności utrudniających lub uniemożliwiających działania związanie z odstrzałem  dzików. Utrudnianie polowań będzie skutkowało nakładaniem odpowiednich kar.

Wyświetl treść ustawy.

Olga Noworolnik