Cięcie roślin jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie roślin ozdobnych. Wpływa ono pozytywnie na wzrost i obfitsze kwitnienie roślin. Chcąc wykonać ten zabieg należy kierować się pewnymi zasadami w zależności od grupy roślin. Rośliny, które zostały kupione z gołym korzeniem, należy przyciąć tak, aby wyrównać proporcje między korzeniem a częścią nadziemną ( korzeń został przycięty po wykopaniu z gruntu). Na każdym z pędów, które przycinamy powinniśmy pozostawić około 2 do 5 pąków. Nie bez znaczenia jest także odległość miejsca cięcia od ostatniego pąka skierowanego na zewnątrz, która powinna wynosić około 0,5 cm.

Krzewy liściaste rosnące w ogrodzie już kilka lub kilkanaście lat powinny być także przycinane. Głównym celem cięcia jest poprawa kwitnienia i zagęszczenie rośliny.

Wśród krzewów zwrócić uwagę należy na rośliny kwitnące na tegorocznych pędach, które należy przycinać co roku, 15 – 30 cm nad ziemią. Cięcie należy wykonać jak najwcześniej wiosną. Do tej grupy należą takie rośliny jak hortensja bukietowa czy powojniki.

Należy tutaj wspomnieć również o grupie roślin, które kwitną wczesną wiosną, przed rozwojem liści  na pędach zeszłorocznych. Taką grupę roślin należy przycinać po kwitnieniu, gdzie pędy należy skrócić o  1/3- 3/4  długości. Do tej grupy zaliczamy m.in. forsycje, tawułę wczesną, migdałka czy krzewuszkę.

Wyróżniamy także  inne typy cięcia takie jak:

  1. Cięcie odmładzające – cięcie to nie jest wymagane corocznie. Polega ono na usuwaniu najstarszych pędów. Do tej grupy należy np. magnolia czy azalia.
  2. Cięcie sanitarne – polega na usuwaniu cienkich, chorych i uszkodzonych pędów.
  3. Cięcie formujące – polega na cięciu pędów w celu uformowania krzewu np. formowanie żywopłotów.

 

Rośliny liściaste zrzucające liście na zimę

Tą grupę roślin przycinamy od razu po posadzeniu wiosną.  Natomiast te, które sadzimy jesienią przycinamy dopiero z nadejściem następnej wiosny.

 

Rośliny iglaste i liściaste zimozielone

Rośliny z tej grupy najlepiej przycinać   po dwóch latach od posadzenia. Skutkiem ich cięcia jest  tworzenie nowych krótkich pędów, które zagęszczają żywopłot.

 

  1. Cięcie prześwietlające – polega ono na usuwaniu pędów krzyżujących się, zbyt zagęszczonych czy też skierowanych do środka krzewu.

 

Jak przycinać pnącza ?

Nowo posadzone pnącza należy przyciąć na wysokości 20-30 cm nad ziemią. W kolejnych latach wiosną usuwać należy jedynie pędy przeszkadzające lub zarastające np.  okna czy drzwi.

 

Cięcie róż:

Cięcie róż różni się w zależności od grupy róż:

  1. Róże pnące – u tych róż należy pozostawić kilka pędów głównych, a resztę przyciąć na wysokości 30-40 cm od ziemi. Cięcie należy rozpocząć dopiero w 3 roku uprawy. Róże pnące kwitnące raz w roku, tniemy po kwitnieniu. Natomiast te odmiany, które powtarzają kwitnienie, przycinamy na wiosnę.
  2. Róże rabatowe – te róże przycina się na wysokości 20-30 cm – odmiany niskie, a 30 -50 cm odmiany wysokie, pozostawić należy 5-10 pędów.
  3. Róże wielkokwiatowe – cięcie należy wykonać na wysokości 20 – 30 cm nad ziemią. Cięcie należy wykonać co roku. Powinno też na krzewie pozostać 4-6 pędów.
  4. Róże wielokwiatowe – te róże przycina się na wysokości 30 cm (odmiany niskie) lub na wysokości 60 cm (odmiany wysokie).
  5. Róże parkowe – cięcie u tych róż jest delikatne. Cięcie przeprowadza się co kilka lat skracając pędy o ½ - 1/3 długości . Częściej wykonuje się ciecie odmładzające i sanitarne.
  6. Róże miniaturowe - przycina się na wysokości 10-15 cm nad ziemią.
  7. Róże okrywowe - w tym przypadku cięcie należy wykonać raz na kilka lat. Pamiętać należy jednak o częstszym cięciu sanitarnym i odmładzającym.

W zależności od gatunku rośliny jaki mamy w ogrodzie, aby rośliny były zdrowe,  pięknie i długo kwitły, a żywopłoty miały odpowiednie zagęszczenie i formę, należy kierować się zasadami dobierając odpowiedni rodzaj,  wysokość, termin i częstotliwość cięcia.  Nie zapominać należy również o innych zabiegach pielęgnacyjnych takich jak odchwaszczanie, ochrona roślin czy nawożenie, co razem pozytywnie wpłynie na wygląd i wzrost roślin.

Bara Ewa