Na terenie województwa lubelskiego, na większości plantacji rzepaku ozimego zastosowano już azot w pełnej dawce, a rośliny intensywnie strzelają w pęd główny. Obecnie jest to faza od pierwszego międzywęźla (BBCH 31) nawet do formowania pąków kwiatowych (BBCH 51). W tym okresie należy niezwłocznie zastosować fungicydy skracające oraz przyjrzeć się nalotom pierwszych szkodników łodygowych np. chowacza brukwiaczka lub chowacza czterozębnego. Pierwsze sygnały nalotów tych szkodników na naszym terenie już odnotowano. Niestety obecna aura uniemożliwia terminowe wykonanie tych zabiegów.

Silne nocne przymrozki oraz temperatura która w ciągu dnia osiąga maksymalnie kilka stopni powyżej zera uniemożliwia użycie fungicydów z grupy triazoli oraz insektycydów zarówno fosforoorganicznych jak i pyretoriów. W związku z tym należy cierpliwie przeczekać ten okres i wykonać zabieg łączony jak tyko pojawi się sprzyjające okno zabiegowe. Tzn. taki zabieg należy wykonać 2-3 dni po nocy w której były przymrozki oraz gdy temperatura w ciągu dnia będzie wynosiła przynajmniej 12 oC. Dodatkowo oprysk powinien być uzupełniony o makro i mikoro elementy. Szczególnie ważne jest zastosowanie nawozu z siarką, magnezem, potasem, fosforem oraz borem. W sytuacji gdy plantacji zostaną częściowo uszkodzone po silnych przymrozkach można zastosować biostymulator w celu lepszej regeneracji roślin.

Na plantacjach zbóż ozimych sytuacja wygląda nieco lepiej. Zboża w większości są zasilone pierwszą dawką azotu. Aktualnie  pszenica ozima znajduję się w fazie końca krzewienia (BBCH 26 - 29) do fazy pierwszego kolanka (BBCH 31). Na planacjach pozostałych gatunków w większości obserwuje się już początek okresu strzelania w źdźbło (od BBCH 30 do BBCH 31). W tym czasie należy zastosować antywylegacz w celu skrócenia pierwszych międzywęźli. Dodatkowo na niektórych plantacjach, szczególnie tym mocno porażonych chorobami grzybowymi należy rozważyć zastosowanie pierwszych zabiegów fungicydowych oraz drugiej dawki azotu. Podobnie jak w przypadku rzepaku należy poczekać na najbliższe sprzyjające warunki pogodowe w celu wykonania oprysku. Łącznie z zabiegiem fungicydowym należy zastosować dolistnie dokarmianie siarką, magnezem oraz mikroelementami szczególnie miedzią, manganem i cynkiem. Azot w formie posypowej, można stosować również przy niższych temperaturach jednak najlepiej przed spodziewanym deszczem.

Oprac. Krzysztof Kurus