Kostrzewa sina (Festuca glauca) to jedna z wielu ozdobnych  traw. Jest rośliną wieloletnią pochodzącą z rejonów południowej Europy. Jest wykorzystywana do urozmaicania rabat  i ogrodów skalnych, a także skarp. Sadzona jest także wzdłuż ścieżek. Dobrze wygląda w grupach.  Może być dobrą sąsiadką dla bylin  czy iglaków. Można uprawiać ją także w pojemnikach. Kostrzewa sina jest rośliną niską, osiągającą 20-30cm wysokości. Ma ona pokrój rozłożysty i regularny, tworzący kępę. Jej zimozielone liście są wąskie, o charakterze igiełkowatym i barwie sinoniebieskiej lub niebieskoszarej. Trawa ta kwitnie w czerwcu/lipcu lecz najbardziej jej dekoracyjność tkwi w liściach. Kwiatostany  tworzą  źdźbła o luźnej strukturze.

Wymagania

Trawa kostrzewa sina nie ma wielkich wymagań co do uprawy. Najlepiej rośnie na  słonecznym, osłoniętym  od wiatru stanowisku. Gleba najlepiej, aby była przepuszczalna, sucha z dodatkiem żwiru o pH obojętnym lub zasadowym. Roślina ta nie potrzebuje też za dużo  składników pokarmowych, gdyż dobrze radzi sobie na ubogich glebach. Nie służy jej gleba żyzna i zbyt wilgotna. Jest odporna na mróz, więc zimy nie są dla niej zagrożeniem i może ona  zdobić ogród także w zimowe dni.

Choroby i szkodniki

Kostrzewa sina nie jest zbytnio atakowana przez szkodniki czy choroby. Najbardziej uwagę jednak zwracać należy na rośliny po zimie z dużą liczbą śniegowych dni, gdyż może zostać zaatakowana np. przez grzyb Botrytris cinerea powodujący szarą pleśń.

Pielęgnacja

W czasie uprawy trawy należy pamiętać jedynie o jej przycinaniu  w czerwcu skracając pędy o około 10 cm i usuwaniu suchych liści. Można je przycinać także po kwitnieniu. Zalecane jest także wyczesywanie kęp, dzięki czemu usunięte zostaną stare liście. Usuwać należy także przekwitłe kwiatostany. Co kilka lat dobrze jest odmłodzić trawę tworząc nowe sadzonki. Kostrzewy tej nie trzeba również podlewać, gdyż najlepiej czuje się na suchym podłożu.

Rozmnażanie

Kostrzewę silną można rozmnażać przez nasiona i podział roślin. Rozmnażając trawę przez nasiona należy je poddać stratyfikacji. Należy zaznaczyć przy tej metodzie również że nowe sadzonki nie będą takie same jak roślina mateczna (inny, słabszy kolor). Rozmnażanie przez podział wykonuje się w marcu/ kwietniu do maja  dzieląc kępę.

Kostrzewa sina występuje w wielu odmianach np.:

Golden Toupee - liście o złotożółtej barwie zmieniająca się później w żółtozielony kolor, wysokość około 20cm

Bergsilber- srebrzystoniebieskie liście, wysokość 25cm

Elijah Blue- sinoniebieskie liście, wysokość 15 cm

Silbersee – srebrzystobiałe liście, wysokość 20 cm

Intense Blue- niebieskozielone liście, wysokość 40 cm

Azurit- liście o barwie srebrzystoniebieskie  wysokość 10-20 cm

Auslese- liście sinoniebieskie, wysokość 25cm

Bara Ewa