W związku z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID – 19, oraz wywołanych nim sankcji kryzysowych określa się poniższe wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS – CoV – 2. Odpady wytwarzane przez osoby zdrowe takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane.

Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład stanowią odpady komunalne. Jednakże, z uwagi na świadomość, że odpady te wytwarzane będą przez osoby zakażone wirusem SARS – CV – 2 lub chore na COVID – 19 oraz brak potwierdzonych ustaleń naukowych co do czasu aktywności koronawirusa na powierzchniach różnych materiałów wchodzących w skład odpadu, należy z tymi odpadami postępować zachowując szczególne środki ostrożności.

Wytyczne dla osób zdrowych objętych kwarantanną, dla osób stosujących środki zapobiegawcze np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów, w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa:

  1. odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady, odpady zmieszane),
  2. maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika/worka na odpady zmieszane.

Wytyczne dla osób przebywających w izolacji (wytycznymi tymi obejmuje się także odpady wytwarzane w obiektach/na obszarze kwarantanny zbiorowej, którą obejmowani są obywatele Polski np. wracający do kraju).

  • zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;
  • osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym;
  • worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej ¾ jego pojemności i nie zgniatać;
  • po zapełnieniu worka, osoba przebywająca w izolacji, zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;
  • osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje/zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;
  • worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;
  • przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;
  • odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Magazynowanie odpadów, o których mowa powyżej, w miejscach przeznaczonych do gromadzenia odpadów, z wyłączeniem zabudowy jednorodzinnej, prowadzi się w zamykanych pojemnikach lub kontenerach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed rozprzestrzenianiem odpadów, zabezpieczonych przed dostępem osób postronnych oraz zwierząt.

Magazynowanie odpadów w zabudowie jednorodzinnej prowadzi się w miejscach wyznaczonych na terenie posesji w zamykanych pojemnikach, oznakowanych, w sposób zabezpieczający przed ich rozprzestrzenianiem, dostępem osób postronnych oraz zwierząt.

Wytyczne dla osób stosuje się dla całego gospodarstwa domowego, w którym taka osoba się znajduje.

Odpady uciążliwe - niekomunalne

Rozwój rolnictwa wiąże się z wytwarzaniem w gospodarstwach rolnych odpadów innych niż komunalne m.in.: opakowań po środkach ochrony roślin, nawozach mineralnych, olejach i smarach, siatki i sznurki do balotów, worków typu big – bag, czy folii kiszonkarskich, których nie można oddawać do punktu odbioru odpadów komunalnych. Nie wolno utylizować tych odpadów poprzez spalanie, czy zakopywać w ziemi, nie należy ich wykorzystywać jako materiał wtórny. Każdy niewłaściwy sposób utylizacji takich odpadów może spowodować przedostanie się niebezpiecznego środka do gleb, wód i powietrza, co może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla środowiska, ale również dla zdrowia ludzi i zwierząt. Po nowelizacji ustawy, która weszła w życie 13 sierpnia 2019 roku, wytwórca odpadów będący rolnikiem gospodarującym na powierzchni poniżej 75ha jest zwolniony z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru oraz prowadzenia ewidencji odpadów i sprawozdawczości w tym zakresie. Pozostałe gospodarstwa rolne muszą mieć wpis do rejestru BDO oraz ewidencjonować odpady niekomunalne, w tym folie rolnicze. BDO to baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Wpis do rejestru BDO należy złożyć do Urzędu Marszałkowskiego. Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć wyłącznie za pośrednictwem formularza elektronicznego. Spis odpadów powinien być przechowywany przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym został sporządzony. Istotną informacją dla rolników objętych obowiązkiem rejestracji jest to, że bez wpisu nie będą oni mogli przekazywać jak dotychczas odpadów firmom zajmującym się ich zbieraniem. Wiąże się to z brakiem możliwości wystawienia odpowiednich dokumentów, ponieważ rolnicy którzy nie uzyskali numeru rejestrowego BDO nie będą mogli zaewidencjonować wytworzonych odpadów i samodzielnie wystawić karty przekazania odpadów w systemie BDO. Od stycznia 2020 r. odbiorca odpadów nie będzie miał technicznej możliwości wystawienia karty za rolnika.

Jeżeli rocznie w gospodarstwie rolnym wytwarza się ponad 100 kg odpadów niebezpiecznych lub ponad 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne lub komunalne, rolnik jest zobowiązany do prowadzenia pełnej ewidencji odpadów, za pomocą karty przekazania odpadów i karty ewidencji odpadów.

Stosując w gospodarstwie dużo chemii i opakowań plastikowych – dbajmy dla własnego dobra o ich prawidłowe składowanie i utylizację. Od 1 stycznia 2020 r.za niezastosowanie się do omawianych przepisów są kary – grzywna lub areszt grozi również osobom, które nie będą posiadały potwierdzenia z BDO podczas transportu odpadów i odpadów komunalnych, a także nie będą przestrzegały ustalonego czasu przechowywania, udostępniania i przedkładania dokumentów i danych.

Nowe zasady segregacji śmieci

Od 1 stycznia 2020r. obowiązują nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, na pięć różnych frakcji.

Zanim wrzucisz odpady do odpowiedniego pojemnika pamiętaj:

  • opróżnij opakowanie z resztek żywności;
  • odpady bio i szkło wyrzucaj bez worków;
  • odkręć metalowe i plastikowe nakrętki ( nie trzeba zrywać etykiet);
  • zgnieść plastikowe butelki, puszki i kartony.

Gdzie wrzucamy śmieci, które nie pasują do żadnego z 5 pojemników?

  • Przeterminowane i niewykorzystane leki – pojemniki w aptekach;
  • Zużyte baterie – szkoły i przedszkola, dyskonty spożywcze, sklepy RTV i AGD, markety budowlane, PSZOK;
  • Odpady wielkogabarytowe – odbierane spod posesji zgodnie z harmonogramem;
  • Odpady budowlane i rozbiórkowe – w workach big – bag, bezpłatnie raz w roku;
  • Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK) – odpady problemowe, wielkogabarytowe, sprzęt RTV i AGD.

Odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwie domowym należy zbierać oddzielnie. Odpadów niebezpiecznych (rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, żywice, detergenty – zawierające substancje niebezpieczne, oleje i tłuszcze nie jadalne, lampy fluorescencyjne) nie wolno wrzucać do pojemników na zmieszane odpady komunalne. Selektywnie zbierane odpady niebezpieczne należy przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Ulotka – Jak segregować odpady komunalne.

Katarzyna Guzek