W wieloletnich intensywnych nasadzeniach sadowniczych proces degradacji gleb następuje sukcesywnie i dość szybko. Wpływa na to między innymi ograniczona możliwość wprowadzenia materii organicznej tworzącej próchnicę i stosowanie wysokich dawek nawozów mineralnych. Badania gleb na zawartość próchnicy wykazują niepokojąco duży jej deficyt w lubelskich sadach i w plantacjach krzewów owocowych. Próchnica  glebowa jest stosunkowo mało trwałą formą węgla, gdyż ulega postępującej mineralizacji. Ostatnimi czasy duże nadzieje na odbudowę potencjału plonotwórczego gleb również w sadownictwie wiąże się z biowęglem.

Biowęgiel jest znacznie trwalszą formą węgla, mniej podatną na mineralizację i atak mikroorganizmów. Biowęgiel to materiał przypominający węgiel drzewny otrzymany na drodze pirolizy biomasy roślinnej w temperaturze powyżej 300 0C bez dostępu tlenu. Wstępne badania z zastosowaniem biowęgla  w sadownictwie prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykazują na stymulowanie zwiększenia masy systemu korzeniowego drzew owocowych, a zwłaszcza udziału korzeni drobnych i włośnikowych. Biowęgiel zwiększał ponadto kumulację w glebie w obrębie systemu korzeniowego składników pokarmowych, głównie makroelementów. Zauważalnie, bo aż o 30% wzrosła również w porównaniu do kontroli wilgotność gleby w wierzchniej warstwie.

Więcej informacji o zastosowaniu biowęgla zamieszczono w listopadowym numerze Lubelskich Aktualności Rolniczych w artykule pt. Biowęgiel – czarne złoto w intensywnym sadownictwie i szkółkarstwie.

Zdzisław Partyka

Biowęgiel

Biowęgiel

Biowęgiel

Biowęgiel

Biowęgiel