Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Dnia 2 marca br. w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyła się wideokonferencja pt. „Nowe technologie uprawy roślin bobowatych grubonasiennych oraz soi”. Jej organizatorem był Dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa. Wideokonferencja została zrealizowana w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Celem operacji było upowszechnienie wiedzy na temat innowacyjnych technologii uprawy roślin bobowatych grubonasiennych (grochu, bobiku, łubinów) oraz soi, których wykorzystanie będzie sprzyjało łagodzeniu skutków niekorzystnego oddziaływania warunków glebowo-klimatycznych na wzrost i rozwój ww. gatunków oraz umożliwi uzyskanie zadowalających plonów o dobrej jakości.

Wideokonferencję otworzył dyrektor LODR w Końskowoli Wiesław Orzędowski, który podkreślił produkcyjną i środowiskową rolę roślin bobowatych grubonasiennych.

Pierwszym wykładowcą był dr hab. inż. Tomasz Piechota, reprezentujący Katedrę Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Podczas swojego wykładu pn. „Nowe technologie w uprawie roślin strączkowych” zwrócił uwagę na to, jakich zmian w technologii uprawy tej grupy roślin warto dokonać. Wykładowca odniósł się zarówno do rodzimych gatunków roślin bobowatych grubonasiennych, czyli bobiku, grochu siewnego oraz łubinów (żółtego, wąskolistnego i białego) jak i soi, której uprawa w naszym kraju powoli nabiera znaczenia.
W ramach wstępu omówił wymagania poszczególnych gatunków. Zwrócił także uwagę na najważniejsze kwestie związane z wyborem odmiany do uprawy. Następnie wykładowca zajął się jednym z główniejszych problemów produkcji roślinnej, który dotyczy spadku zawartości próchnicy w glebie. Znaczący wpływ na gospodarkę materią organiczną ma uprawiana roślina. Uprawa roślin strączkowych jest ratunkiem dla gleby min. w wyniku jej wzbogaceniu w materię organiczną oraz azot, z którego korzystają rośliny następcze. Zbyt intensywna mechaniczna uprawa gleby obok ograniczenia zmianowania jest kolejnym czynnikiem zmniejszjącym zawartość próchnicy w glebie. Wykładowca w swoim wystąpieniu zaprezentował rozwiązania, dzięki którym możliwe jest przeciwdziałanie temu zjawisku.
W myśl zasady zmniejszania intensywności uprawy gleby, wdrażanie w uprawie roślin strączkowych konserwujących metod uprawy roli jest działaniem jak najbardziej wskazanym. Wykładowca zapoznał słuchaczy z wynikami badań prowadzonymi na UP w Poznaniu, które dotyczyły reakcji poszczególnych gatunków roślin strączkowych uprawianych w różnych systemach uprawy gleby.

Następnie dr inż. Adam Gleń reprezentujący firmę nasienną Danko omówił kwestie dotyczące postępu genetycznego w hodowli roślin bobowatych oraz zapraezntował aktualną ofertę odmianową.

Na zakończenie Pan Marek Siuciak - broker innowacji w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, zapoznał słuchaczy z możliwością tworzenia grup operacyjnych w ramach działania Współpraca oraz przedstawił realizowane obecnie projekty dotyczące innowacyjnych rozwiązań w produkcji roślinnej.

Edyta Baca

Dyrektor LODR w Końskowoli

groch siewny w technologii strip-till

Soja w technologii strip-till

Systemy uprawy roli

Uprawa zerowa i siew pasowy

Wpływ uprawy konserwującej na zachwaszczenie