Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wejściu w życie nowych przepisów w ramach Prawa o Zdrowiu Zwierząt, w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń.

Od 21 kwietnia 2021 r. obowiązuje w krajach członkowskich Unii Europejskiej rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

W załączniku I do wymienionego rozporządzenia określone zostały obszary objęte ograniczeniami I, II, III które odpowiadają dotychczasowym w sposób następujący:

  • obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny („strefa żółta”)
  • obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami („strefa czerwona”)
  • obszar objęty ograniczeniami III stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia („strefa niebieska”)

 

W związku z wejściem w życie nowych przepisów zmieni się oznaczenie barwne obszarów na mapie udostępnionej na stronie internetowej GIW w celu ujednolicenia kolorystyki z mapą KE.

Obecnie będzie stosowana następująca kolorystyka na mapie GIW obszarów określonych w rozporządzeniu wykonawczym Komisji 2021/605:

  • Obszar objęty ograniczeniami I będzie oznaczony kolorem niebieskim (dawniej: obszar ochronny - strefa żółta),
  • Obszar objęty ograniczeniami II będzie oznaczony kolorem różowym (dawniej: obszar objęty ograniczeniami - strefa czerwona),
  • Obszar objęty ograniczeniami III będzie oznaczony kolorem czerwonym (dawniej: obszar zagrożenia - strefa niebieska)

Główny Lekarz Weterynarii przekazał  do terenowych organów Inspekcji  Weterynaryjnej – „Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie  zgodnie  z  wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021”.

Wytyczne zawierają między innymi informacje jakie zasady muszą spełniać gospodarstwa utrzymujące świnie działające na terenach objętych strefami oraz, które wprowadzają na rynek zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego. Dodatkowym elementem w przepisach jest tzw. „Plan bezpieczeństwa biologicznego”, który do 31 października 2021 roku powinien być sporządzony dla gospodarstw, w których pracuje minimum jedna osoba z zewnątrz. Z kolei do końca 2021 roku plan ten powinny posiadać również gospodarstwa nie zatrudniające dodatkowych pracowników spoza gospodarstwa.

Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii

Olga Noworolnik

Strefy ASF

 

- Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021605 z dnia 7 kwietnia 2021 r. ustanawiające szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.pdf

- Wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie.pdf