Rynek konopny w Polsce i na świecie bardzo mocno się rozwija. Zwiększa się zapotrzebowanie na surowce pochodzące z uprawy konopi siewnych tj. włókno, paździerze, słoma konopna, kwiatostany czy nasiona, które wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu: celulozowo-papierniczego, budowanego, motoryzacyjnego, energetycznego, kosmetycznego, spożywczego i farmaceutycznego.

Na przestrzeni ostatnich lat zwiększył się znacznie areał upraw konopi włóknistych w województwie lubelskim, co widać po wzroście powierzchni przeznaczonej pod tą uprawę w roku 2021, która wynosi 14.613 ha. Takim zagłębiem gdzie uprawia się najwięcej konopi przemysłowych jest rejon powiatu zamojskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego.

Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu uprawą konopi siewnych wśród rolników w dniu 19.04.2021 r. w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyła się wideokonferencja pt. „Technologie Uprawy Konopi Włóknistych” , której organizatorem był Dział Technologii Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa.

Pierwszy wykład „Program Konopny IWNiRZ – zadania i działania na rzecz produkcji materiału siewnego konopi” zaprezentował dr Przemysław Baraniecki, kierownik pracowni hodowli i agrotechniki konopi w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Zaprezentował on działania Instytutu na rzecz komercjalizacji dóbr własności intelektualnej w obszarze konopi przemysłowych oraz utworzenie „Programu Konopnego”, który stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na duże ilości wysokiej jakości materiału siewnego. Prelegent przedstawił także efekty ekonomiczne, gospodarcze i społeczne programu konopnego oraz współpracę z rolnikami w zakresie uprawy konopi przemysłowych z przeznaczeniem na materiał siewny.

Drugi wykład dotyczący wprowadzenia do uprawy konopi włóknistych poprowadził Pan Tomasz Jawor z firmy Agrikana Polishemp Sp. z o.o. Przedstawił on podstawowe informacje dotyczące rozpoczęcia uprawy konopi włóknistych z uwzględnieniem wszystkich zabiegów agrotechnicznych od uprawy i przygotowania pola aż po zbiór surowca. Podczas wykładu rolnicy mogli dowiedzieć się także jakie należy spełnić wymagania administracyjne aby uzyskać pozwolenie na uprawę konopi przemysłowych.

Kolejna prezentacja dotyczyła producentów konopi włóknistych z województwa lubelskiego. Rolnicy - Pan Jacek Korytko i Marcin Urban z gminy Telatyn przedstawili swoje doświadczenia z uprawą konopi włóknistych z przeznaczeniem na różne cele. Wspomnieli oni o zagrożeniach jakie mogą spowodować zmienne warunki atmosferyczne  przy uprawie tego gatunku roślin.

Ostatni wykład pt. „Od posiania do budowania. Konopie przemysłowe w praktyce” zaprezentował Pan Piotr Jastrzębski reprezentujący Podlaskie Konopie. Przedstawił możliwości wykorzystania paździerzy konopnych w budownictwie w postaci betonu konopnego (hempcrete). Zaprezentował swoje doświadczenia oraz zagrożenia związane z uprawą konopi przemysłowych z przeznaczeniem na włókno i paździerze.

Kamil Rodzik

Slajd TECHNOLOGIE UPRAWY KONOPI WŁÓKNISTYCH_001

Slajd TECHNOLOGIE UPRAWY KONOPI WŁÓKNISTYCH_002

Slajd TECHNOLOGIE UPRAWY KONOPI WŁÓKNISTYCH_003

Slajd TECHNOLOGIE UPRAWY KONOPI WŁÓKNISTYCH_004

Slajd TECHNOLOGIE UPRAWY KONOPI WŁÓKNISTYCH_005

Slajd TECHNOLOGIE UPRAWY KONOPI WŁÓKNISTYCH_006