Smaki Regionów na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz na najlepszą potrawę regionalną

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Urzędem Gminy Wojsławice organizują Wojewódzki Finał XX Edycji Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który odbędzie się w dniu 24 lipca (sobota) w gminnie Wojsławice, teren przy targowisku.

Głównym celem konkursu jest identyfikacja i promocja tradycyjnej i regionalnej żywności, produkowanej przez lokalnych wytwórców z wykorzystaniem tradycyjnych technologii w oparciu o miejscowe zasoby surowców oraz identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach, stanowiących dziedzictwo kulinarne regionu, wytwarzanych w firmach gastronomicznych i gospodarstwach agroturystycznych.

Konkurs będzie przebiegał w dwóch kategoriach : kategoria pierwsza – na najlepszy lokalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz kategoria druga – na najlepszą regionalną i tradycyjną potrawę kuchni polskiej, reprezentowaną w ofercie placówek gastronomicznych wykorzystujących lokalne i tradycyjne produkty żywnościowe. Podstawowym kryterium udziału w części gastronomicznej jest przygotowanie dania z wykorzystaniem produktów związanych z naszym regionem i stanowiących element składowy przygotowanej potrawy. Udział w konkursie jest bezpłatny i odbywa się poprzez zgłoszenie dania, produktu lub produktów do konkursu.

Zgodnie z wymogami zawartymi w Regulaminie konkursu organizatorzy proszą o zgłaszanie przez Państwa produktów charakterystycznych dla obszaru ich pochodzenia. W przypadku zgłoszenia dużej liczby produktów zgodnie z regulaminem konkursu organizator zastrzega sobie prawo do selekcji zgłoszonych wyrobów.

Dla zwycięzców przewidziane są cenne nagrody rzeczowe, wyróżnienia i dyplomy. Laureaci wyłonieni w Finałach Regionalnych będą mogli ubiegać się o statuetkę ,, Perły 2021”, która zostanie wręczona podczas Wielkiego Finału połączonego z prezentacją produktów i regionów. 

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie załączonej karty zgłoszeniowej i formularza uczestnictwa oraz przesłanie do dnia 9 lipca 2021 roku na adres emailem (zeskanowane) : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub pocztą na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. A. Grottgera 4, 20-029 Lublin. Regulamin, karta wraz z formularzem uczestnictwa dostępna jest na stronie internetowej : www.produktyregionalne.pl, oraz www.lubelskie.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać tel. 81 4416538, 81 4416802.

Źródło: www.lubelskie.pl.