Loga: Fundusze europejskie, RP, eDWIN, UE

Widzimy codziennie zmiany w otaczającym nas środowisku. Te zmiany nazywane też zmianami klimatycznymi silnie zazębiają się ze zjawiskami atmosferycznym, które to z kolei mają duży wpływ na zjawiska występujące w rolnictwie.  W celu lepszej kontroli i przewidywania zagrożeń w rolnictwie został uruchomiony projekt Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin – akronim: eDWIN (e-Doradztwo w Integrowanej Ochronie Roślin).

Jest to projekt, którego partnerem jest Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Projekt jest realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu (www.wodr.poznan.pl) w partnerstwie z pozostałymi wojewódzkimi ODR, Instytutem Ochrony Roślin w Poznaniu oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i Poznańskim Centrum Superkomputerowo Sieciowym.

W ramach projektu na terenie Lubelszczyzny zostało rozlokowanych 21 stacji agrometeorologicznych.

Stacje posiadają czujniki prędkości i kierunku wiatru, wilgotności, temperatury oraz deszczomierze do pomiaru opadów atmosferycznych. Dzięki posiadaniu danych ze stacji będzie można w przyszłości oceniać wielkość ryzyka wystąpienia agrofagów. Prowadzone są prace terenowe, obserwacyjne na wybranych gatunkach i odmianach roślin w celu wykrycia szkodników i innych agrofagów.

Dzięki pozyskanym danym ze stacji i obserwacjom można będzie przy użyciu systemów analizy danych skuteczniej podejmować decyzje o wykonaniu zabiegów przeciwko szkodnikom i chorobom.

Przykładowo, dzięki systemowi ochrony (NegFry) przed zarazą ziemniaczaną można uzyskać nawet 50% zmniejszenie liczby zabiegów w porównaniu do programu ochrony tradycyjnej.

Atutem systemów podejmowania decyzji w ochronie roślin jest przeciwdziałanie występowaniu zagrożeń w produkcji roślinnej i sadowniczej. Zapobieganie jest korzystniejsze od zwalczania ze względu na lepszą jakość i ilość produkowanych płodów rolnych.

Dodatkowymi cennymi danymi, które możemy już zaprezentować są dane opadów za miesiąc sierpień dla województwa lubelskiego. Są to dane z 21 stacji, które są rozlokowane po wszystkich powiatach.

 

Lokalizacja stacji agrometeo projektu eDWIN z uwzględnieniem lokalizacji na terenie szkół o profilu rolniczym: <br> 1.	ZSCKR w Różańcu <br> 2.	ZSCKR w Potoczku <br> 3.	ZSCKR w Korolówce-Osadzie <br> 4.	ZSR w Kluczkowicach <br> 5.	ZS nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie <br> 6.	ZS nr 4 w Hrubieszowie <br> 7.	ZS im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie <br> 8.	ZS im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym <br>

Lokalizacja stacji agrometeo projektu eDWIN z uwzględnieniem lokalizacji na terenie szkół o profilu rolniczym:

  1. ZSCKR w Różańcu
  2. ZSCKR w Potoczku
  3. ZSCKR w Korolówce-Osadzie
  4. ZSR w Kluczkowicach
  5. ZS nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie
  6. ZS nr 4 w Hrubieszowie
  7. ZS im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie
  8. ZS im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym

 

Wielkość opadów w litrach na m2

Powiat

Gmina

Miejscowość

Opady: sierpień 2021 litrów na m2

łukowski

Krzywda

Radoryż Smolany

246,60

świdnicki

Rybczewice

Stryjno Pierwsze

246,20

włodawski

Włodawa

Korolówka-Osada

241,20

lubelski

Bychawa

Grodzany

237,90

kraśnicki

Zakrzówek

Zakrzówek Wieś

233,00

łęczyński

Milejów

Górne

226,30

puławski

Końskowola

Końskowola

217,50

opolski

Opole Lubelskie

Kluczkowice-Osiedle

205,70

janowski

Potok Wielki

Potoczek

204,50

parczewski

Milanów

Czeberaki

188,10

radzyński

Wohyń

Wólka Zdunkówka

172,90

lubelski

Konopnica

Stasin

170,50

bialski

Biała Podlaska

Wilczyn

155,20

lubartowski

Ostrówek

Ostrówek

152,40

krasnostawski

Krasnystaw

Stężyca Kolonia

130,90

tomaszowski

Rachanie

Pawłówka

129,60

rycki

Ułęż

Sobieszyn

126,40

biłgorajski

Tarnogród

Różaniec Pierwszy

121,30

zamojski

Zamość

Sitaniec Kolonia

118,80

chełmski

Żmudź

Wołkowiany

95,00

hrubieszowski

Hrubieszów

Czortowice

84,70

 

Na podstawie tych danych możemy stwierdzić, że suma miesięcznego opadu w przeważających powiatach była bardzo wysoka ponad miarę. Opady niestety nie były równomiernie rozłożone w czasie. Na to nie mamy wpływu. Jednak właściwa retencja z wykorzystaniem konserwowanej i modernizowanej infrastruktury melioracyjnej oraz zbiorników do gromadzenia wody może zmniejszyć deficyt wody.

Liczba stacji, którą dysponujemy z pewnością daje tylko ograniczony obraz sytuacji, ale mamy nadzieję, że dalszy rozwój systemu i być może umiejscowienie w ramach innych projektów stacji agrometeo w każdej gminie da jeszcze lepszy obraz występowania zjawisk pogodowych. Analiza takich danych w przyszłości może przyczynić się do podjęcia właściwych decyzji, zarówno w budowie infrastruktury do gromadzenia i dystrybuowania wody, jak też dobór gatunków i odmian roślin dla terenów z dużym nadmiarem wody lub terenów zagrożonych występowania suszy.

Są to działania innowacyjne, które ułatwią podejmowanie właściwych decyzji.

Opracował: Jacek Wójcik