Produkcja owoców jagodowych odgrywa bardzo ważną rolę w polskim ogrodnictwie, a województwo lubelskie jest liderem w produkcji owoców jagodowych. 80% całej produkcji malin w Polsce pochodzi z Lubelszczyzny, a jedna trzecia krajowej produkcji truskawek wytwarzanych jest w naszym województwie. Producenci tych owoców mieli możliwość uczestniczenia w wideokonferencji „Nowoczesne technologie w uprawie malin i truskawek” zorganizowanej przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, która odbyła się 29 marca.

Szkolenie było okazją do pogłębienia dotychczasowej wiedzy z zakresu chorób i szkodników, które najczęściej występują na plantacjach malin i truskawek, a także o możliwych do zastosowania rozwiązaniach biologicznych, o czym mówiła pani dr Aneta Chałańska z NEFscience.

Nie zabrakło również informacji  na temat ochrony plantacji malin i truskawek z uwzględnieniem preparatów biologicznych i zmian jakie mają miejsce w 2022 roku. Pani Barbara Witkowska omówiła preparaty, które ma do zaoferowania firma Bayer.

Rozwiązaniem na problemy w uprawie stwarzane przez patogeny glebowe może być odkażanie chemiczne przed założeniem plantacji. O takich możliwościach mówił pan Michał Malicki z firmy UPL Polska. Wykład poruszał również zagadnienia związane z ochroną plantacji oraz biostymulacją roślin.

Biostymulacja, wzrost odporności i jakości plonu była również tematem kolejnego wykładu prowadzonego przez pana Krzysztofa Komisarczuka z firmy Amagro. Wskazał jak można za pomocą naturalnych preparatów pozytywnie wpłynąć na rośliny w każdej fazie ich rozwoju od fazy wegetatywnej poprzez kwitnienie, wiązanie i wzrost owoców.

Kolejne wystąpienie poświęcone było rolnictwu węglowemu. Obecnie uwalnia się więcej dwutlenku węgla do atmosfery niż rośliny mogą w naturalny sposób wchłonąć ponownie, co przyczynia się do zmian klimatu. Również praktyki rolnicze powodują uwalnianie się dwutlenku węgla do atmosfery. Jak się jednak okazuje, dwutlenek węgla może być z korzyścią przechowywany przez długi czas w glebie w procesie zwanym sekwestracją węgla w glebie. Rolnictwo węglowe obejmuje zatem wdrażanie praktyk przyspieszających tempo usuwania CO₂ z atmosfery i przekształcających go w materiał roślinny i/lub materię organiczną gleby. W jaki sposób można jeszcze na tym zarobić mówił pan Łukasz Krutak z firmy eAgronom.