Po trzyletniej przerwie od 2019 roku Dni Otwartych Drzwi powróciły do tradycyjnej formuły wydarzenia, które na trwale wpisało się do kalendarza imprez rolniczych naszego regionu jako święto dla rolników oraz okazja dla pracowników LODR do zaprezentowania swojej pracy doradczej. Patronat honorowy nad Dniem Otwartych Drzwi objęli: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Polska Oddział w Lublinie, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Impuls.

Tradycyjnie już wydarzenie odbyło się w ostatnią niedzielę czerwca (w tym roku 26 czerwca), pierwszym punktem programu była Msza Św. sprawowana w intencji rolników, mieszkańców wsi i pracowników LODR w Końskowoli. Po Mszy jej uczestnicy przeszli korowodem prowadzeni przez Orkiestrę Dętą z Końskowoli z Kościoła do Sceny Głównej obok Placu Wystawowego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Wzięli w niej udział przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, doradcy i rolnicy. Uroczystego otwarcia Dnia Otwartych Drzwi dokonał Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, a zarazem gospodarz przedsięwzięcia – Wiesław Orzędowski.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: w imieniu Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka - Leszek Kowalczyk  - radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka - Marek Woch, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Szulowski, Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Barbara Wróbel; w imieniu Zarządu Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski. W czasie DOD wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” zarówno rolnikom jak i doradcom rolniczym - nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla osób działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. W ramach prezentacji osiągnięć rolników i firm z Lubelszczyzny nagrodzeni zostali laureaci konkursu krajowego "AgroLiga”, „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”, „Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne” oraz „Najlepszy Doradca Ekologiczny”.

Dni Otwartych Drzwi 2022 to również bogata oferta wystawiennicza maszyn i urządzeń rolniczych oraz pokazy zwierząt hodowlanych, doradcy LODR przygotowali stoiska informacyjno-promocyjne LODR, gdzie udzielano fachowych porad z zakresu technologii produkcji, ekonomiki, ekologii i przedsiębiorczości.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały Zagrody Edukacyjne funkcjonujące na terenie województwa lubelskiego - Zagroda Edukacyjna ,,Wolawce” - właściciele Michał i Agnieszka Poźniak, Zagroda Edukacyjna „Zielona Babka” - właściciel Monika Rybak, Zagroda Edukacyjna - Gospodarstwo Pasieczne „Ulik”-  właściciele Irena i Marian Śliczniak. Zagrody edukacyjne prezentowały pokazy związane z rolnictwem i wiejska kulturą. Na stoisku Zagrody Edukacyjnej Wolawce odbywały się warsztaty robienia pająków, drewnianych zabawek i malowania autorskich toreb wielokrotnego użytku. Na stoisku Zagrody Edukacyjnej  „Zielona Babka” odbywały się warsztaty o charakterze ekologicznym z wykorzystaniem lokalnych ziół, produktów rękodzielniczych dekoracyjnych o charakterze etnograficznym, oraz można było zrobić EKO torbę - ziołami malowane. Natomiast na stoisku Zagrody Edukacyjnej  „Ulik” odbywała się  degustacja miodów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych: Miód Fasolowy i Miód Rzepakowy z Roztocza. Ponadto można było zakupić miody pozyskiwane
w gospodarstwie Pasiecznym „Ulik”.

Uzupełnieniem programu Dni Otwartych Drzwi 2022 była Wyspa Innowacji na Polu Doświadczalno-Wdrożeniowym naszego Ośrodka w Pożogu II. Wyspa Innowacji miała za zadanie przedstawienie praktycznych przykładów innowacyjnych technologii produkcji mających na celu ochronę gleb, bioróżnorodności, przeciwdziałania zmianom klimatu i zapobiegania suszy. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały innowacyjne rozwiązania w maszynach i urządzeniach do precyzyjnego siewu i nawożenia, pokaz pracy robota rolniczego Robotti duńskiej firmy Agrointelli, wykorzystanie teledetekcji, system odstraszania ptaków z terenów uprawowych. Pokazy polowe oraz sprzętu, poletka demonstracyjne, stoiska firmowe dały możliwość podniesienia wiedzy przez uczestników, stanowiąc tym samym doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz szerokiej dyskusji w wybranych aspektach. W Sadzie Doświadczalno-Wdrożeniowym zaprezentowano maszyny i urządzenia wykorzystywane w produkcji sadowniczej, udostępniono do zwiedzania wszystkie kwatery drzew i krzewów owocowych. Przygotowano bardzo bogatą ofertę wystawienniczą maszyn i urządzeń rolniczych oraz pokazy zwierząt hodowlanych.

Pasieka zarodowa zaproponowała zwiedzającym wykład dr n.wet. Anny Gajdy z SGGW w Warszawie pt. „Co należy wiedzieć o zgnilcu amerykańskim”. Na terenie pasieki udzielane były porady specjalistyczne z zakresu gospodarki pasiecznej, wystawa i kiermasz sprzętu oraz produktów pszczelich. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której swój repertuar zaprezentowali: Zespół Pieśni i Tańca Powiśle, 4Mation, atrakcją dla dzieci był koncert Stwora Głodomora.

Mamy nadzieję, że szeroki program naszej imprezy spełnił oczekiwania uczestników i spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywną oceną. Zapraszamy Państwa za rok. 

List gratulacyjny Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.pdf

List gratulacyjny Ministra Edukacji i Nauki.pdf

List gratulacyjny Wojewody Lubelskiego.pdf

List gratulacyjny Starosty Puławskiego.pdf

001_wręczenie darów

002_przemarsz orkiestry

003_korowód

003a_uczestnicy DOD 2022

004_ oficjalne otwarcie

005 rozstrzygniecie konkursu AgroLiga 2021

006_laureaci AgroLigi 2021

007 podziękowania za wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

008 wreczenie nagród - najlepsze gospodarstwo ekologiczne

009 wreczenie nagród - Bezpieczne gospodarstwo rolne

010 Bezpieczne gospodarstwo rolne - etap wojewódzki

011 laureaci konkursu Bezpieczne gospodarstwo rolne

012 laureaci konkursu Bezpieczne gospodarstwo rolne

014 odznaczeni medalem Zasłużony dla rolnictwa

015 laureaci konkursu na najlepszego doradcę ekologicznego

016 zwyciężczyni konkursu na najlepszego doradcę ekologicznego

017 Orkiestra Dęta Gminy Końskowola

017a wywiady TVP3 udziela dyrektor LODR

018 maszyny na placu wystawowym

019 maszyny na placu wystawowym

020 maszyny na placu wystawowym

021 maszyny na placu wystawowym

022 stoisko LODR

023 stoisko LODR

024 plac wystawowy

025 zwierzeta na wystawie

026 prezentacja koni

027 prezentacja koni

028 pokaz na polu doświadczalno-wdrożeniowym

029 maszyny  na polu doświadczalno-wdrożeniowym

030 pole doświadczalno-wdrożeniowe

031 pole doświadczalno-wdrożeniowe

032 Wyspa innowacji

033 pasieka LODR

034 wykład w pasiece LODR

035 wystep Stwora Głodomora

036 występ zespołu Powiśle

037 występ zespołu Powiśle

038 występ zespołu Powiśle

039 wystep zespołu 4Mation

stoisko LODR 2

stoisko zagrody edukacyjnej ulik 2

warsztaty w zagrodach edukacyjnych 1

warsztaty w zagrodach edukacyjnych 2

warsztaty w zagrodach edukacyjnych 3

warsztaty w zagrodach edukacyjnych 5

warsztaty wzagrodach edukacyjnych 4

warsztaty wzagrodach edukacyjnych 6

stoisko LODR 3