images/aktualnosci_images/2022/loga_UE_KSOW_MODR_PROW2014-2020.jpg

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza w dniach od 5 do 11 września br., do udziału w operacji pn.: „Regionalne serowanie – promocja produktów i integracja sektora przetwórstwa mleka” w  ramach konkursu nr 6/2022 dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, plan operacyjny na lata 2014 – 2020.

W projekcie udział biorą także partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich:

  • Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
  • Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
  • Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach

Celem operacji jest zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i przekazanie wiedzy z zakresu produkcji, przetwórstwa i sprzedaży żywności na niewielką skalę, wprowadzania jej na rynek w krótkich łańcuchach żywności oraz podjęcie działań zmierzających do wyznaczenia kierunków rozwoju gospodarstw rolnych poprzez aktywne uczestnictwo rolników w rozpoczęciu działalności przetwórczej.

 

W ramach operacji zorganizowane zostaną dwudniowe warsztaty serowarskie:

Pierwszy dzień:

Wizyta w Zakładzie Mleczarskim Figand sp z o.o. oraz uczestnictwo w warsztatach. Zakład Mleczarski Figand sp z o.o. to firma rodzinna o wieloletniej tradycji, zatrudniająca 150 osób, działająca na obszarze całej Polski i za granicą, wytwarzająca produkty o najwyższej jakości wyłącznie z polskiego mleka. Na terenie zakładu znajdują się: 2 hale produkcyjne, 2 laboratoria, 3 magazyny produktów gotowych i opakowań, aparatownie, kotłownie, nowoczesna oczyszczalnia ścieków i własna flota transportowa. Zakład eksportuje produkty do Anglii, Włoch, Czech, Węgier, Niemiec i na Słowację. Podczas warsztatów rolnicy i doradcy zapoznają się z weterynaryjnymi wymaganiami  dla gospodarstw o profilu mlecznym przy produkcji mleka w świetle nowych regulacji prawnych.

Drugi dzień:

Kurs warzenia serów poprowadzi Krzysztof Jaworski - serowar żuławski, który zdradzi sekrety wytwarzania podstawowych rodzajów sera. Wiedza i umiejętności pozyskane w czasie warsztatów pozwolą nauczyć się i planować otwarcie własnej profesjonalnej serowni. Osobom zainteresowanym podjęciem działalności serowarskiej udzielimy merytorycznej pomocy związanej z uwarunkowaniami prawnymi i marketingiem produktu. Po zakończeniu warsztatów odbędzie się szkolenie z zakresu obowiązujących od stycznia 2022 r. przepisów zakładania działalności RHD.

 

Pięciodniowy wyjazd studyjny do Zakopanego i okolic Podhala „Szlakiem oscypkowym”

Wyjazd studyjny będzie podsumowaniem i okazją do wymiany doświadczeń dla osób biorących udział w warsztatach.  Możliwość wizytowania  gospodarstw położonych na „Szlaku oscypkowym”  da możliwości poznania modelu biznesowego opartego na standardach jakości i konkurencyjności przetwórstwa mleka w oparciu o zasoby środowiska naturalnego. Pokaże także jak zwiększyć  efektywność kanałów sprzedaży produktu regionalnego, podnieść wyniki jego sprzedaży, określi techniki sprzedaży czy sposoby dzielenia się kosztami.

 

Grupą docelową są doradcy i rolnicy z obszaru czterech województw: mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko–pomorskiego i łódzkiego.

Operacja skierowana jest do właścicieli małych lub będących na pograniczu rentowności gospodarstw rolnych o profilu hodowli bydła mlecznego lub będących w trakcie przygotowań do założenia działalności związanej z przetwórstwem mleka, producentów serów prowadzących działalność rolniczą w ramach RHD lub MOL związanych z branżą serowarską oraz doradców rolnych wyodrębnionych ze środowiska instytucjonalnego otoczenia wsi i  rolnictwa, obsługujących gospodarstwa z produkcją bydła mlecznego.

  • Osoby zainteresowane udziałem w realizowanej operacji prosimy o osobiste dostarczenie wypełnionej karty na adresy właściwych siedzib Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego w terminie do dnia 26 sierpnia 2022 r.
  • Rekrutacja dotyczy udziału każdego uczestnika w obydwóch formach realizowanej operacji.
  • Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
  • Udział w realizowanej operacji jest bezpłatny.

 

Kontakt telefoniczny oraz mailowy:

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Radom

Ewa Stanik

48 365 02 06, 661 122 918

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Sylwia Figiel

693 901 081

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kujawsko – Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Beata Chełminiak

52 386 72 13

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach

Iwona Klos

42 719 89 28 w. 322, 519 301 060

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

w załączeniu:

 

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie.

 

logo KSOW

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 

Zarejestruj się na stronie www.ksow.pl