„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja opracowana przez Fundację „Winiarnie Zamojskie”

 

W dniach 29-30 października 2022 odbyło się szkolenie „Uprawa winorośli  i produkcja wina-bieżące trendy, szanse i nowa rzeczywistość prawna” w ramach operacji pn. „Winiarstwo szansą rozwoju lubelskiej wsi”  realizowana przez  Fundację „ Winiarnie Zamojskie” w partnerstwie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Lokalną Grupą Działania na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego „Kraina wokół Lublina” oraz Winnicą Wieczorków Paweł Wieczorek

W ramach szkolenia wykładowcy-eksperci w zakresie enologii i marketingu omówili szereg ciekawych tematów tj. Prawne aspekty uprawy winorośli i produkcji wina , ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich zmian w prawie polskim i europejskim, Wybrane zagadnienia zrównoważonej i organicznej uprawy oraz ochrony winorośli, Kryteria jakości win ekologicznych i naturalnych, Wybór lokalizacji winnicy oraz dobór odmian winorośli dla upraw zrównoważonych i organicznych, Zrównoważona produkcja wina  oraz Marketing produktów winiarskich. Dodatkowo uczestnicy mieli okazję degustacji komentowanej i oceny win ekologicznych
i naturalnych razem z ekspertami.  W ramach szkolenia odbyła się również wizyta w Winnicy Sanna ( Nizio Naturals), gdzie właściciel Karol Nizio oprowadził uczestników po winnicy, następnie odbyła się wizyta w winiarni wraz z degustacją win i przystawek produkowanych  na terenie winnicy.   

Projekt był realizowany w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Plan Operacyjny na lata 2022-2023.

Głównym celem operacji  było podniesienie poziomu wiedzy  i wymiana doświadczeń w zakresie nowych kierunków rozwoju obszarów wiejskich.

Udział w szkoleniu wpłynął na podniesienie wiedzy u 15 uczestników szkolenia z województwa lubelskiego z zakresu techniki produkcji wina i aktualnych rozwiązań  w branży winiarskiej która wpływa na konkurencyjność obszarów wiejskich i wspiera rozwój lokalnej gospodarki.

 

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 

Zarejestruj się na stronie www.ksow.pl

 

 

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN

Grafika_eDWIN