Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniu 24.11.2022 r. mieliśmy przyjemność zorganizować warsztaty z przetwórstwa mięsa koziego we współpracy z Katedrą Hodowli Zwierząt i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Warsztaty odbyły się w gospodarstwie agroturystycznym Pana Zbigniewa Kołodzieja. Jest to wyjątkowe miejsce specjalizujące się w hodowli ras zachowawczych, objętych programem ochrony zasobów genetycznych.

Gospodarstwo pokazowe utrzymuje pierwotne rasy zwierząt gospodarskich takich jak: konik polski, bydło białogrzbiete, owce wrzosówki, owce uhruskie, owce świniarki, gęsi biłgorajskie i kozy sandomierskie. Celem warsztatów było uświadomienie i promocja walorów jakościowych produktów z rodzimych ras kóz,  zainteresowanie przetwórstwem oraz zainicjowanie krótkiego łańcucha dostaw. Wysoka jakość surowca rodzimych ras kóz w połączeniu z umiejętnością efektywnego przetwarzania tuszek, odwołującego się do tradycji i dziedzictwa kulinarnego stanowić może atut umożliwiający zyskanie przewagi rynkowej. Dodatkowo warsztaty były okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i zainteresowania mało popularnymi rodzimymi rasami kóz. Warsztaty poprowadził Pan Piotr Lenart, ekspert kulinarny, współtwórca i animator Szklaku Krajoznawczo-kulinarnego „Niech Cię Zakole”. Zainteresowanie warsztatami było ogromne, wzięli w nim udział hodowcy kóz, rolnicy, właściciele kwater turystycznych oraz osoby zainteresowane tematyką. W czasie warsztatów uczestnicy mieli okazję zobaczyć w jaki sposób oprawić mięso oraz jak wykorzystać uzyskane mięso w kuchni. W czasie warsztatów powstało wiele pysznych potraw takich jak: rolady, pieczeń, gulasz, pierogi, gryczak, które na koniec warsztatów mieliśmy okazję spróbować. 

„Bardzo dziękujemy za warsztaty.” „Kiedy możemy przyjechać na kolejne zajęcia?”. „Bardzo wysoki poziom organizacji. Jest super”– to tylko niektóre wypowiedzi uczestników, które mogliśmy usłyszeć na koniec zajęć. Są one jednak pozytywną recenzją pomysłu na przeprowadzenie warsztatów z zakresu przetwórstwa mięsa koziego i przeszkolenia zainteresowanych osób, jak bezpiecznie wytwarzać i wprowadzać na rynek wytworzone przez siebie specjały.

Tarkowska Małgorzata

 

obróbka mięsa

pokaz tuszy koziej

praca uczestników warsztatów

praca uczestników warsztatów

tatar

wyroby z koziny