W ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował w dniach 18-19 października 2017 r. seminarium pt. „Innowacyjne technologie w uprawie roślin sadowniczych”.

Celem seminarium było zapoznanie uczestników z funkcjonowaniem Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zagadnieniem innowacji w rolnictwie, możliwościami praktycznego zastosowania przedstawianych rozwiązań, nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy potencjalnymi uczestnikami przyszłych grup operacyjnych oraz przedstawienie dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w gospodarstwach zajmujących się produkcją sadowniczą. Zagadnienia dotyczące koncepcji Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich w woj. lubelskim przedstawiła koordynator projektu – Małgorzata Seroka. Szczegółowo o zasadach aplikowania o środki finansowe w ramach działania „Współpraca” opowiedział broker innowacji SIR – Marek Siuciak. Tematy specjalistyczne z zakresu innowacji w maszynach sadowniczych, przechowalnictwie i odmianach jabłoni przedstawił dr Tomasz Lipa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykład o integrowanej ochronie roślin przeprowadziła dr Iwona Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podczas seminarium pani Grażyna Gruba-Jankowska przeprowadziła warsztaty, podczas których uczestnicy próbowali znaleźć odpowiednią definicję innowacji oraz zidentyfikowali obszary problemowe występujące w ich gospodarstwach.

Podczas wizyty studyjnej zostały pokazane różne przykłady innowacyjnych rozwiązań zastosowane w praktyce w dwóch gospodarstwach w miejscowości Stryjno. Uczestnicy mogli zobaczyć nowoczesny park maszynowy m.in.  kombajn do zbioru wiśni, przechowalnie, sady z konstrukcją przeciwgradową, systemy nawodnienia. Właściciele gospodarstw służyli wiedzą i doradztwem w zakresie zakładania nowoczesnych sadów, doboru odmian. Prezes Zrzeszenia Producentów Owoców "STRYJNO-SAD" opowiedział o działalności jednej z pierwszych grup na Lubelszczyźnie. Od początku istnienia głównym celem grupy było organizowanie wspólnej sprzedaży owoców, w szczególności jabłek a także poszerzanie wiedzy sadowniczej i wspólne zaopatrywanie się w środki produkcji. Do grupy należy 104 członków (gospodarstw). W nowoczesnych obiektach znajdują się chłodnie, sortownia i pakownia owoców.

Seminarium było okazją do nawiązania bliższej współpracy z pracownikami naukowymi uczelni, do zapoznania się z możliwymi do realizacji projektami umożliwiającymi transfer wiedzy i innowacji z nauki do praktyki.

Małgorzata Seroka