Glifosat jest substancją czynną wielu herbicydów o działaniu nieselektywnym, m.in. popularnego Roundupu 360 SL. Obecnie zarejestrowanych jest ponad sto preparatów zawierających tą substancję. Glifosat jest powszechnie stosowany od wielu lat nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Począwszy od 2010 roku glifosat, w ramach regularnych przeglądów istniejących zatwierdzeń substancji czynnych środków ochrony roślin dopuszczonych w UE podlega cyklicznym kontrolom.

Licencja na jego stosowanie wygasa z końcem 2017 roku. Kraje członkowskie Unii Europejskiej nie są jednomyślne w kwestii przedłużenia rejestracji glifosatu. Początkowo Unia Europejska zaproponowała przedłużenie licencji na kolejne 10 lat, jednak część krajów członkowskich nie wyraziła na to zgody. W październiku odbyły się już dwa głosowania - 25 i 26, ale nie osiągnięto  porozumienia.  Następne spotkanie w tej sprawie zapowiedziano na 9 listopada. Tym razem Komisja Europejska złożyła propozycję odnowienia licencji na 5 lat, czyli do 2022 roku. Natomiast europosłowie domagają się całkowitego wycofania glifosatu z użycia od 15 grudnia 2020 r., a od 2018 r. ograniczenie jego stosowania.

W marcu zeszłego roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, działająca przy Światowej Organizacji Zdrowia, zaklasyfikowała glifosat jako substancję potencjalnie rakotwórczą. Jednak zdaniem Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) glifosat nie ma właściwości kancerogennych, mutagennych i nie działa szkodliwie na bioróżnorodność.

Alicja Pawlak-Zdziechowska