W dniu 13 listopada 2017 roku Sławomir Plis dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli udzielił wywiadu Katolickiemu Radiu Zamość, w którym był gościem programu agroKWADRANS.

W rozmowie Dyrektor poinformował, że Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zajmuje się doradztwem w zakresie technologii produkcji, ekonomiki gospodarstwa, a także pozyskiwania środków na dofinansowanie w ramach funduszy europejskich. Stwierdził, że w przypadku Lubelszczyzny, charakteryzującej się wielokierunkowością produkcji rolnej, istotne jest korzystanie przez rolników z fachowej pomocy. Zaznaczył, że tego rodzaju pomoc oferują doradcy LODR.

Dyrektor wspomniał o projekcie finansowanym ze środków unijnych, realizowanym przez LODR w ramach SIR (Sieć Innowacji w Rolnictwie). Obejmuje on seminaria i szkolenia, w których teoria połączona jest z praktyką. Część teoretyczną stanowią wykłady prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Przyrodniczego i Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa  natomiast wykorzystanie teorii w praktyce można zaobserwować podczas wizyt w gospodarstwach rolnych.

Sławomir Plis podkreślił bardzo ważną działalność LODR, a mianowicie prowadzenie szkoleń dla rolników. Organizowanych ich jest ponad 1000 rocznie. Organizowane są również szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin, kursy chemizacyjne oraz atestacje opryskiwaczy.

Dyrektor zaznaczył, że LODR swoje działania kieruje także do młodych rolników. W dniach 6-7 grudnia w Końskowoli odbędą się szkolenia dla rolników, którzy skorzystali z działania „Premie dla młodych rolników” i są zobowiązani do uczestnictwa w nich. Nabór na te szkolenia będzie trwał do 20 listopada 2017 roku.

Dyrektor poinformował takze, że LODR prowadzi Biuro Rachunkowe. W każdym oddziale LODR znajdują się doradcy, którzy służą pomocą rolnikowi przy rozliczaniu podatku VAT.

Dyrektor LODR zwrócił uwagę na coraz większe zainteresowanie rolnictwem ekologicznym. Wyjaśnił, że przechodząc na ekologiczne metody gospodarowania, można otrzymać dodatkowe dopłaty do hektara, zarówno w produkcji rolniczej, sadowniczej i warzywniczej. Poinformował, że LODR posiada specjalistów z tej dziedziny, którzy służą pomocą przy wypełnianiu wniosków na dopłaty bezpośrednie oraz przy prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego.

Sławomir Plis wspomniał o gospodarstwach opiekuńczych. Jest to nowa forma, która łączy działalność rolniczą z opieką nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Jest to także forma rehabilitacji poprzez wykonywanie prostych czynności w gospodarstwie. Warto zainteresować się tą formą działalności, zwłaszcza że są dostępne środki na jej finansowanie w ramach działania „Premie na założenie działalności pozarolniczej”

Dyrektor zwrócił uwagę na coraz szerszą współpracę LODR z Uniwersytetem Przyrodniczym i instytutami rolniczymi, dzięki czemu teoria łączona jest z praktyką, co przyczynia się do rozwoju rolnictwa, a także obszarów wiejskich.

Cała rozmowa: http://www.radiozamosc.pl/s/71/agrokwadrans