Dnia 22 listopada 2017 r. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach we współpracy z LODR w Końskowoli zorganizował warsztaty naukowe nt. „Innowacje w nawożeniu”. Uczestników powitali Sławomir Plis, Dyrektor LODR w Końskowoli oraz prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, zastępca Dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.

Celem warsztatów było przedstawienie nowych rozwiązań w nawożeniu roślin, wdrożonych w ostatnim czasie lub mogących znaleźć zastosowanie w praktyce w przyszłości.

Wykładowcami na szkoleniu byli pracownicy naukowi IUNG-PIB w Puławach z Zakładu Żywienia Roślin i Nawożenia: dr Agnieszka Rutkowska, prof. dr hab. Alicja Pecio, dr Dorota Pikuła, dr Kazimierz Kęsik oraz dr Piotr Ochal.

Podczas warsztatów wygłoszono pięć wykładów, które dotyczyły:

  • problematyki  gospodarki nawozowej w działalności Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB,
  • roli substancji humusowych oraz innowacyjnych produktów zwiększających ich zawartość w glebie,
  • innowacji na rynku nawozów wapniowych w Polsce,
  • biostymulatorów stosowanych w nowoczesnej uprawie roślin,
  • zastosowania metody Mehlich 3 w systemie doradztwa nawozowego,
  • nawożenia mineralnego w rolnictwie precyzyjnym.

Tematem do dyskusji podczas warsztatów były przede wszystkim kwestie dotyczące metod utrzymania dodatniego salda zawartości materii organicznej w glebach użytkowanych rolniczo. Kilkadziesiąt lat temu można było to zapewnić dzięki regularnemu nawożeniu obornikiem oraz uprawie roślin w płodozmianach. Obecnie jest to trudne z powodu utrzymującego się od kilkunastu lat trendu uprawy roślin w monokulturach, głównie zbożowych, oraz spadku produkcji nawozów naturalnych. W związku z tym mając na uwadze utrzymanie gleby w stanie żyzności poszukuje się alternatywnych do obornika produktów na bazie substancji humusowych, które przeznaczone są do zwiększania zawartości materii organicznej w glebie. Przedstawiono stymulatory wzrostu, ich funkcję, wpływ na wzrost i rozwój roślin. Pokazano zastosowanie metody Mehlich 3 w systemie doradztwa nawozowego. Został również ukazany stan zakwaszenia gleb w Polsce, przyczyny, skutki i źródła zakwaszenia oraz środki i nawozy wapienne dostępne na rynku. W trakcie szkolenia dokonano przeglądu dostępnych na rynku, alternatywnych do obornika produktów na bazie substancji humusowych oraz przedstawiono wyniki badań IUNG-PIB nad ich skutecznością w zwiększaniu zawartości substancji organicznej w glebie.

 

Mariusz Kupisz