Choć pszczelarstwo nie jest prostą dziedziną, to z roku na rok staje się coraz to bardziej popularne i cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w środowisku wiejskim, ale także w miastach. Dzięki wysiłkom Fundacji Rozwoju KUL, udało się w Lublinie stworzyć pasieki miejskie, a pozyskiwany z nich miód wcale nie odbiega jakościowo od miodu z terenów wiejskich. IV Konferencja „Pszczoła w mieście” poprzez promowanie pszczelarstwa i edukowanie społeczeństwa o potrzebie ochrony pszczół wspiera pszczelarzy i podkreśla znaczenie pszczół w środowisku.

W czasie tegorocznej konferencji poświęconej pszczołom i ich funkcjonowaniu w mieście odbył się szereg wykładów poświęconych tej tematyce. Wśród prelegentów znalazł się profesor Jerzy Wilde – autor podręczników i jeden z największych autorytetów naukowych w dziedzinie pszczelarstwa. W auli umieszczono stoiska informacyjno-promocyjne z produktami pszczelimi oraz produktami regionalnymi, tradycyjnymi i ekologicznymi z woj. lubelskiego. Należy dodać, że konferencja ta ma charakter cykliczny a wstęp na nią jest bezpłatny.

Podczas tego spotkania został również rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs "Bliżej pszczół" w którym brało udział 500 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli był jednym z fundatorów nagród w tymże konkursie.

Na zakończenie konferencji na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II została posadzona lipa, która będzie symbolem włączenia się społeczności KUL w ochronę pszczół.

Michał Chabros