Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniu 24.11.2022 r. mieliśmy przyjemność zorganizować warsztaty z przetwórstwa mięsa koziego we współpracy z Katedrą Hodowli Zwierząt i Doradztwa Rolniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Warsztaty odbyły się w gospodarstwie agroturystycznym Pana Zbigniewa Kołodzieja. Jest to wyjątkowe miejsce specjalizujące się w hodowli ras zachowawczych, objętych programem ochrony zasobów genetycznych.

Niemal 600 stacji meteorologicznych zlokalizowanych na terenach wiejskich w całej Polsce powoduje, że rolnik otrzymuje dokładny pomiar z najbliższej okolicy i dzięki temu może zaplanować pracę. To jedna z głównych usług dostępnych w platformie eDWIN. Platforma eDWIN powstała w ramach projektu "Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin", który jest dofinansowany z #FunduszeEuropejskie w ramach programu #PolskaCyfrowa.

Zielony Ład vs. bezpieczeństwo żywnościowe. Jaki plan dla gospodarstw rolnych ma ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi i Unia Europejska? Czy polscy rolnicy będą mogli rozwijać gospodarstwa i zapewnić byt naszym rodzinom?

Na te, oraz wiele więcej pytań odpowiedzą minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi w UE – dr. Janusz Wojciechowski podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu już 29 listopada br. w Poznaniu.  Głos w dyskusji zabiorą również byli ministrowie rolnictwa: Jan Krzysztof Ardanowski, Marek Sawicki oraz Artur Balazs. Polityków przepytywać będzie redaktor naczelny top agrar Polska – Karol Bujoczek.

Susza

Wydłużony termin składania wniosków. Można jeszcze składać wnioski o pomoc dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu z wystąpieniem w ich gospodarstwach w 2022 r. szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Termin składania wniosków już został wydłużony z 15 do 23 listopada 2022 r., a planowane jest kolejne wydłużenie terminu do 30 listopada 2022 roku. Taką informację przekazał Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi 17 listopada br. podczas briefingu prasowego.

Trwa nabór zgłoszeń do ogólnopolskiego konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich: „Z mięsem drobiowym przez pokolenia”. To projekt kulinarny, którego ideą jest połączenie tradycyjnych przepisów kultywowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z nowoczesnymi aranżacjami tychże dań realizowanymi przez Szefów Kuchni młodego pokolenia. W ramach konkursu zostanie wytypowanych 16 KGW, które pod okiem kamer przygotują danie z wykorzystaniem mięsa drobiowego. Szef Kuchni wykona to samo danie w nowej odsłonie.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” poddziałanie „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”
Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szkolenie współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW)

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, serdecznie zaprasza do udziału w demonstracji pt. „Przetwórstwo owoców lub warzyw”.

Data i miejsce demonstracji: 28 listopad 2022 r. - Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu, ul. Chorzowska 16/18, 26-600 Radom. Wyjazd z Końskowoli o godz. 7:30. Planowany powrót o godz. 15:00.

Aplikacja - BeeSmatr

Nowe urządzenia, innowacyjne technologie, cały czas rozwijają pszczelarstwo, ułatwiając tym samym prace pszczelarzom. Aplikacje na telefon, drobne gadżety, nowe urządzenia czy też rozbudowane automatyczne linie do wirowania miodu to jedne z wielu przykładów rozwoju pszczelarstwa.