Dopłaty bezpośrednie - plakat

Komisja Europejska opublikowała projekt zmiany dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym Ładem.

– Zmiany należy ocenić pozytywnie, gdyż usuwają i znacznie upraszczają, zgodnie z oczekiwaniami rolników, elementy Zielonego Ładu – powiedział minister Czesław Siekierski po zapoznaniu się z opublikowanymi dokumentami.

Dnia 15 marca rusza nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filara WPR za 2024 roku.

Warto wiedzieć, że:

  • Podstawowy termin składania wniosków upłynie dnia 15 maja 2024 roku.
  • Wniosek może być także złożony w terminie 25 dni kalendarzowych po terminie składania wniosków, tj. do dnia 10 czerwca 2024 r. (z uwagi na fakt, że 9 czerwca 2024 r. wypada w niedzielę). Za każdy dzień roboczy opóźnienia stosowane będzie zmniejszenie płatności w wysokości 1% należnej kwoty płatności.

  1. Główne zmiany dotyczące warunkowości:
  • wprowadzenie częściowej derogacji od normy GAEC 8, obowiązującej na mocy rozporządzenia Komisji (UE) 2024/587 - umożliwiającej rolnikom i innym beneficjentom spełnienie tej normy poprzez przeznaczenie minimalnego udziału co najmniej 4% gruntów ornych na obszary i elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane lub uprawy wiążące azot lub międzyplony. Przy czym międzyplony i uprawy wiążące azot muszą być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin, a współczynnik ważenia w odniesieniu do międzyplonów wynosi 1;

Nowoczesne rozwiązania z branży rolniczej i leśnej zaprezentowane zostały na Międzynarodowych Targach AGROTECH w Kielcach w dniach 08-10.03.2024r. Swoją ofertę prezentowało około 520 firm z 17 krajów świata. Wyróżnikiem tegorocznego Agrotechu było bogactwo rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Wydarzeniu towarzyszyły liczne prezentacje, pokazy maszyn  i wykłady dotyczące najnowszych rozwiązań w zakresie techniki rolniczej. Nowoczesne maszyny i urządzenia do pracy w polu, ciągniki i kombajny, a także roboty polowe oraz rozwiązania w zakresie obsługi gospodarstw rolnych to wszystko można było zobaczyć na stoiskach firm.

W III dekadzie lutego pobrano monolity glebowe z plantacji ozimin na terenie poszczególnych powiatów woj. lubelskiego. W trakcie pobierania monolitów gleba była niezamarznięta, bez pokrywy śnieżnej. Monolity zostały poddane ocenie w I dekadzie marca. Łącznie pobrano 161 prób dla zbóż ozimych i 51 dla rzepaku ozimego.

W dniu 1 marca br. w siedzibie Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Warszawie odbyło się podsumowanie XXIX Konkursu „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”, poświęconego popularyzowaniu wiedzy na temat właściwego stosowania i magazynowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, np. środków ochrony roślin, nawozów, paliw, oraz zasad dotyczących ochrony środowiska naturalnego.