„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

W dniu 3.12.2019 roku w Woli Rudzkiej odbyło się seminarium „Współpraca jako innowacyjne narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”, zorganizowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Seminarium zostało zrealizowane w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2018-2019 w zakresie SIR, w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Realizacja operacji wpisuje się w założenia PROW na lata  2014-2020 i jest zgodna z  priorytetem związanym z ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. Celem seminarium było podniesienie wiedzy z zakresu możliwości wdrażania innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem środków w ramach działania Współpraca, stymulujących rozwój gospodarstw rolnych oraz strefy ekonomicznej terenów wiejskich.  

Zagadnienia związane z Działaniem „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020, założeniami funkcjonowania Grup Operacyjnych, metodami tworzenia, dobre przykłady krajowe i zagraniczne, przedstawił Aleksander Bomberski, Krajowy Broker Innowacji z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie. O doświadczeniach w zakresie aplikowania i realizacji operacji przez pierwszą na Lubelszczyźnie Grupę Operacyjną Agroleśnictwo w Dolinie Zielawy, opowiedział p. Roman Wierzbicki. Grupa operacyjna realizuje projekt „Innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy”, którego celem jest opracowanie i wdrożenie kompleksowego nowego modelu uprawy, zbioru, zarządzania gospodarstwem rolnym i produkcją za pomocą nowego systemu oraz modelu przetwórstwa w wyniku, którego powstaną dwa końcowe nowe produkty, które zostaną wprowadzone na rynek za pomocą ulepszonej metody marketingowej. Pan dr Paweł Krawiec z HORTI TEAM, przedstawił aspekty ekonomiczne w uprawie malin oraz nowe innowacyjne rozwiązania możliwe do zastosowania w uprawach.

Seminarium było okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów pomiędzy rolnikami, przedstawicielami branży rolno-spożywczej , przedstawicielami instytucji naukowo-badawczych, doradcami rolniczymi oraz osobami wspierającymi rozwój obszarów wiejskich.

 

Małgorzata Seroka

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.