Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy postanowili sobotę 26 czerwca spędzić razem z nami na Zielonym AgroPikniku Młodych Rolników. Impreza miała charakter plenerowy, w trakcie której można było wziąć udział w wykładach, panelach dyskusyjnych, podziwiać przygotowane poletka odmianowe, maszyny oraz pokazy kulinarne.

Impreza skierowana była do młodych rolników z województwa lubelskiego i  miała za zadanie przedstawić założenia Europejskiego Zielonego Ładu, wskazać praktyczne przykłady poprzez zaprezentowanie niektórych elementów technologii produkcji mających na celu ochronę gleb, bioróżnorodności, ograniczenia emisji związków azotu, przeciwdziałania zmianom klimatu i zapobiegania skutkom suszy. Wszyscy odwiedzający mieli okazję zapoznać się również z rozwiązaniami prezentowanymi na poletkach doświadczalno-wdrożeniowych w Pożogu II, będącymi  przykładem tzw. ekoschematów, które rolnik będzie mógł zastosować w swoim gospodarstwie.

Ważną częścią wydarzenia były prezentacje innowacji, w tym rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Podczas wydarzenia ogłoszono również wyniki i wręczono nagrody w Konkursie Agroliga 2021 Województwa Lubelskiego. Dla uczestników przedsięwzięcia przygotowany był konkurs wykorzystujący nowoczesne rozwiązania IT. W trakcie imprezy odbył się także pokaz kulinarny wykonany przez pana Jacka Jakubczaka, Prezesa Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy, który promując zdrową żywność ekologiczną, przygotował dla uczestników przedsięwzięcia chłodnik z ogórkiem, zasmażaną łobodę z botwinką i pieczonym ziemniakiem oraz staropolskie pierogi z pokrzywą, kaszą gryczaną i jajkiem. Całość wydarzenia transmitowana była online na naszym kanale YouTube oraz na naszym facebookowym profilu. Zielony AgroPiknik Młodych Rolników relacjonowany był również przez telewizję regionalną TVP3 Lublin w programie „Lato z TVP3 Lublin”. Przedsięwzięcie objęte zostało patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Lubelskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach organizowanych przez LODR w Końskowoli!

Agnieszka Elbert

Otwarcie wydarzenia przez Dyrektora LODR Wiesława Orzędowskiego

Waldemar Banach - zastępca dyrektora LODR

Program TVP3 Lublin - wywiad z Waldemarem Banachem

Doradztwo

Laureaci AgroLigi

Laureat konkursu AgroLiga

maszyny na polu LODR

Pokaz kulinarny

Poletka LODR

Prezentacja firm

Prezentacja kombajnu do zbioru owoców

Prezentacja maszyn

Program TVP3 Lublin

Rektor UP

Sławomir Tupikowski odbiera nagrodę

Słuchacze

Stoiska firm

Stoisko informacyjne Pasieki LODR

Uczestnicy wydarzenia

Wiesław Gryn

Wręczenie nagród

Wykład Krzysztofa Kurusa

Wyspa innowacji

Wystawa maszyn

Występ artystyczny

Zaproszeni goście

Zwiedzający poletka LODR