Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniach 16 – 17 czerwca 2021 roku odbyły się warsztaty „Innowacje w zielarstwie i kosmetyce naturalnej”, zorganizowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie SIR. Warsztaty były prowadzone przez Panią Joannę Włodarską z Akademii Siedliska pod Lipami. Miejsce na warsztaty nie zostało przypadkowo wybrane.

Pensjonat Uroczysko Zaborek to wyjątkowe miejsce na mapie Lubelszczyzny. Ponad 50 hektarowy kompleks starej drewnianej architektury otoczony jeszcze dziką naturą, stwarza wspaniałe warunki do poszukiwania skarbów na łąkach i w zadrzewieniach, w postaci ziół i roślin dzikich o różnych właściwościach leczniczych. W warsztatach uczestniczyli rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, osoby zainteresowane tematyką z terenu województwa lubelskiego.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali dziko rosnące zioła, które można z powodzeniem wykorzystywać do domowego wytwarzania kosmetyków. Takie, które można zjeść i te, które przysłużą się naszemu zdrowiu. Wykorzystali również udomowione zioła, z których zostały wykonane toniki do twarzy i ciała. Uczestnicy na początku warsztatów udali się spacer, szukając interesujących okazów ziół i ucząc się je rozpoznawać, by potem podzielić je na grupy według oddziaływania i przydatności i wykorzystać do zrobienia domowych kosmetyków pielęgnacyjno-leczniczych. Wyszukane gatunki dziko rosnących roślin zostały omówione przez wykładowcę, co uczestnicy skrupulatnie zapisali w swoich notatnikach i zapamiętali.  Zanim wybierzemy się w teren na zielarskie zbiory, musimy dowiedzieć się, na jakich siedliskach rosną poszukiwane przez nas rośliny.  Niektóre będą rosły niemal wszędzie – tak jak chwasty, nie są wymagające, ale pamiętajmy że to prawdziwe skarby dla naszego zdrowia.

 Z zebranych skarbów uczestnicy zrobii hydrolaty ziołowe i kwiatowe, mieszanki ziół oraz kremy z dodatkami pielęgnacyjnymi, maceraty na bazie ekologicznych olejów. Uczestnicy pracowali na dwuosobowych stanowiskach, a wykonane przez siebie kosmetyki zabrali ze sobą do domu. Na zakończenie warsztatów podczas spaceru, p. Joanna sprawdziła wiedzę uczestników i pochwaliła za wzorowe przyswojenie wiadomości.

W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zainteresowania ziołolecznictwem i medycyną alternatywną. Jednocześnie, wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, zwiększa się zapotrzebowanie na środki przyprawowe oraz roślinne dodatki zapachowe, konserwujące i prozdrowotne, których bogatym źródłem są zioła. Wzrasta zatem zapotrzebowanie na różnorodne surowce zielarskie, a także wiedzę z zakresu ich produkcji. W świetle powyższych informacji można zaryzykować stwierdzenie, że przy spadającej opłacalności tradycyjnych upraw ogrodniczych, produkcja ziół może stać się alternatywnym źródłem dochodu dla wielu gospodarstw. Za wyborem tego profilu działalności przemawia, między innymi, podobieństwo w sposobie uprawy tych roślin do warzyw czy niektórych krzewów owocowych, oraz duże perspektywy zbytu surowca.

Z obserwacji rynku zielarskiego wynika, że popyt na zioła od kilku lat sukcesywnie wzrasta, a prognozy na przyszłość są również bardzo obiecujące. Aby odpowiedzieć na potrzebę, która powstała w skutek szerokiego zapotrzebowania na praktyczną wiedzę zielarską, zorganizowaliśmy praktyczne warsztaty dla mieszkańców obszarów wiejskich. Dogłębne poznanie roślin leczniczych i spożywczych jest gwarantem udanego ich stosowania. Stworzenie odpowiedniej płaszczyzny dla uczestników warsztatów  zainteresowanych podniesieniem poziomu wiedzy i umiejętności zachęci do tworzenia potencjalnych grup operacyjnych w ramach działania „Współpraca” oraz sieci kontaktów ukierunkowanych na wspólne innowacyjne przedsięwzięcia w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Relacja z warsztatów w linku https://www.youtube.com/watch?v=MqmeH7xdkpM

Małgorzata Seroka

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów

Uczestnicy warsztatów