Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Doskonalenie w zakresie żywienia, nowych technologii stwarza szanse na rozwój, ale również poprawę funkcjonowania gospodarstw utrzymujących świnie. Rozwiązania, które pojawiają się na rynku mają pomagać i ułatwiać pracę rolnikom.

Aby przybliżyć powyższe zagadnienia zorganizowaliśmy 15 grudnia 2021 r. wideokonferencję „Produkcja świń w dobie zmieniających się warunków produkcji z uwzględnieniem wpływu na środowisko” w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Zaproszeni wykładowcy przedstawili interesujące wykłady, które spotkały się z zainteresowaniem uczestników, ale jednocześnie są istotne w kontekście chowu i hodowli świń oraz rolnictwa.

Pani dr Alina Kowalczyk-Juśko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawiła wykład pt. „Biogazownie i mikrobiogazownie – energia, redukcja emisji i doskonały nawóz”. Okazuje się, że zmniejszenie ryzyka wystąpienia niekorzystnych skutków prowadzenia produkcji rolnej można osiągnąć budując biogazownie rolnicze. W zasadzie dla każdej fermy trzody chlewnej można dobrać wielkość biogazowni, w której podstawowym substratem będą odchody zwierząt. Rozważenie możliwości i zasadności budowy biogazowni rolniczej jest wskazane zwłaszcza w sytuacji rosnących cen energii, nawozów i zagrożenia nałożeniem opłat z tytułu emisji na gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą.

Prof. dr hab. Eugeniusz R. Grela z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił wykład  pt. „Aktualne zalecenia żywienia świń z uwzględnieniem rodzimych pasz białkowych i wpływu na środowisko”. Podkreślał, że żywienie świń stanowi istotny element w produkcji zwierzęcej, ponieważ obejmuje wiodący koszt takiej produkcji, a jego racjonalizacja prowadzić może do podniesienia efektywności tej produkcji przy dbałości o ochronę środowiska i jakość wieprzowiny. Dążąc do optymalizacji żywienia świń uwzględnić należy wartość hodowlaną zwierząt, ich dobrostan, ilość i jakość skarmianych pasz oraz dostosowanie warunków żywienia do potrzeb pokarmowych.

Dr Arkadiusz Dors z Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przedstawił wykład pt. „Możliwości wykorzystania nowoczesnej techniki w ochronie zdrowia świń”. Zaprezentował wybrane innowacyjne rozwiązania techniczne, które być może w przyszłości na szerszą skalę będą mogły być wykorzystane do zapewnienia utrzymywanym świniom optymalnych warunków w zakresie zdrowia i dobrostanu. Wykorzystanie nowinek technologicznych może dać przewagę na bardzo konkurencyjnym rynku i pomóc zwiększyć efektywność produkcji.

Wykład na temat „Możliwości tworzenia grup operacyjnych w ramach działania Współpraca” przedstawił Pan Marek Siuciak – broker innowacji w Lubelskim ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Przedstawił możliwości jakie płyną z przystąpienia do działania Współpraca, które przede wszystkim ma na celu wspieranie innowacyjności w rolnictwie.  Poruszył miedzy innymi zagadnienie tworzenia krótkich łańcuchów żywnościowych.

Dla tych, którzy nie uczestniczyli w wideokonferencji 15 grudnia br. udostępniamy poniżej materiały konferencyjne:

materiały konferencyjne 15.12.2021- streszczenie wykładów.pdf

otwarcie konferencji Dyrektor Wiesław Orzędowski

wykład A. Dorsa

wykład Aliny Kowalczyk - Juśko

wykład M. Siuciaka

Wykład prof. Greli