Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

 Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli od 2019 roku w ramach realizacji operacji własnych zorganizował szkolenia i warsztaty dla producentów sera z województwa lubelskiego. Udało nam się namówić do współpracy kilkanaście osób – są to rolnicy przetwarzający mleko kozie i krowie na sery świeże i dojrzewające oraz inne produkty mleczne, w ramach RHD lub MLO, a także zamierzający założyć dopiero działalność.

Osoby te uczestniczyły już w kursach serowarskich I i II stopnia oraz warsztatach praktycznych u p. Sylwestra Wańczyka w woj. dolnośląskim. Od września 2021 roku realizujemy projekt „Zespół tematyczny ds. serowarstwa” z Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie SIR. Celem operacji jest inicjowanie wymiany wiedzy i doświadczeń, identyfikacja bieżących problemów oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk w zakresie serowarstwa. Tematyka spotkań ściśle odpowiada na potrzeby i problemy zgłaszane przez uczestników. Utworzenie Zespołu Tematycznego ds. serowarstwa umożliwi stworzenie platformy podnoszenia poziomu wiedzy, wymiany doświadczeń, bezpośredniej rozmowy, współpracę podmiotów zainteresowanych innowacjami w rolnictwie, produkcji żywności i na obszarach wiejskich. Operacja poprzez wspieranie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich przyczyni się do realizacji działań na rzecz tworzenia sieci kontaktów w województwie lubelskim. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się 16.09.2021 r. w siedzibie LODR w Końskowoli. Uczestnicy zadeklarowali współpracę, ale jednocześnie zgłosili chęć dokształcania się oraz najważniejsze problemy z którymi borykają się w swojej działalności. Powstało wiele pomysłów na wspólne działania oraz chęć współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy serowarami.

Kolejnym działaniem była organizacja webinarium „Przetwórstwo mleka na zasadach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) - wymogi formalne, procedura rejestracji, zasady produkcji i sprzedaży, dokumentacja”, które odbyło się 16.11.2021 r. Wykład poprowadził lek. wet. Marek Pawłowski Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny, Kierownik Zespołu ds. Bezpieczeństwa Żywności, Pasz, Utylizacji oraz Nadzoru Farmaceutycznego z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. Uczestnicy zgłosili wcześniej pytania i problemy, na które pan dr wyczerpująco odpowiedział podczas swojego wystąpienia. Dla wielu osób było to pierwsze szkolenie na temat wymogów RHD, a cenne pozyskane informacje na pewno ułatwią prowadzenie działalności i rozjaśnią wiele wątpliwości.  

Dzięki nawiązanej  współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie 16 grudnia odbyło się spotkanie „Opracowanie technologii produkcji serów dojrzewających + warsztaty”. Zajęcia odbywały się w pomieszczeniach Zakładu Technologii Mleczarstwa i Żywności Funkcjonalnej UP w Lublinie. Część wykładową obejmującą tematy związane z jakością mleka, mikrobiologią serów, wadami serów i metodami oceny tekstury serów, prowadzili: dr inż. Maciej Nastaj, dr inż. Jagoda Szafrańska, dr hab. Marta Tomczyńska-Mleko, prof. uczelni, prof. dr hab. inż. Stanisław Mleko. Zajęcia laboratoryjne z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu obejmujące ocenę właściwości mleka, mikrobiologię mleka, proces koagulacji oraz badanie tekstury serów poprowadził dr hab. Bartosz Sołowiej prof. uczelni. Poruszone zagadnienia okazały się bardzo przydatne dla serowarów, szczególnie te związane z mikrobiologią i wadami serów. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja szkoleń i spotkań na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lubinie i dalsze doskonalenie wiedzy w zakresie serowarstwa.

Małgorzata Seroka

uczestnicy podczas warsztatów w laboratorium

uczestnicy podczas zajęć w laboratorium

uczestnicy spotkania 16.09.2021 r.

uczestnicy spotkania na UP w Lublinie

uczestnicy spotkania w Końskowoli

uczestnicy spotkania wraz z wykładowcami UP w Lublinie

uczestnicy spotkania, prowadząca Małgorzata Seroka

webinarium prowadzący lek. wet. Marek Pawłowski

webinarium wykład lek. wet. Marka Pawłowskiego

zajęcia laboratoryjne prowadzący dr hab. Bartosz Sołowiej profesor uczelni

 

zajęcia laboratoryjne