Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniach 28 – 29 czerwca 2022 roku odbyły się warsztaty „Innowacje w zielarstwie i kosmetyce naturalnej”, zorganizowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli w ramach operacji własnej Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021 w zakresie SIR. Warsztaty były prowadzone przez Panią Joannę Włodarską z Akademii Siedliska pod Lipami.

Miejsce na warsztaty nie zostało przypadkowo wybrane. Łubinowe Wzgórze Eko Resort & Natural SPA to wyjątkowe miejsce na mapie Lubelszczyzny. Otoczenie pełne łąk, pól, lasów, w samym sercu Krainy Lessowych Wąwozów. Wspaniałe warunki do poszukiwania skarbów na łąkach i w zadrzewieniach, w postaci ziół i roślin dzikich o różnych właściwościach leczniczych. W warsztatach uczestniczyli rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich, osoby zainteresowane tematyką z terenu województwa lubelskiego.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali dziko rosnące zioła, które można z powodzeniem wykorzystywać do domowego wytwarzania kosmetyków. Takie, które można zjeść i te, które przysłużą się naszemu zdrowiu. Wykorzystali również udomowione zioła, z których zostały wykonane toniki do twarzy i ciała. Uczestnicy na początku warsztatów udali się spacer, szukając interesujących okazów ziół i ucząc się je rozpoznawać, by potem podzielić je na grupy według oddziaływania i przydatności i wykorzystać do zrobienia domowych kosmetyków pielęgnacyjno-leczniczych. Wyszukane gatunki dziko rosnących roślin zostały omówione przez wykładowcę, co uczestnicy skrupulatnie zapisali w swoich notatnikach i zapamiętali.  Zanim wybierzemy się w teren na zielarskie zbiory, musimy dowiedzieć się, na jakich siedliskach rosną poszukiwane przez nas rośliny.  Niektóre będą rosły niemal wszędzie – tak jak chwasty, nie są wymagające, ale pamiętajmy że to prawdziwe skarby dla naszego zdrowia.

 Z zebranych skarbów uczestnicy zrobili hydrolaty ziołowe i kwiatowe, mieszanki ziół oraz kremy z dodatkami pielęgnacyjnymi, maceraty na bazie ekologicznych olejów. Z utlenionych enzymatycznie liści orzecha włoskiego powstały aromatyczne herbaty z dodatkiem suszonych truskawek i pomarańczy. Uczestnicy pracowali na dwuosobowych stanowiskach, a wykonane przez siebie kosmetyki zabrali ze sobą do domu. Na zakończenie warsztatów podczas spaceru, p. Joanna sprawdziła wiedzę uczestników i pochwaliła za wzorowe przyswojenie wiadomości.

W ostatnich latach obserwuje się stały wzrost zainteresowania ziołolecznictwem i medycyną alternatywną. Jednocześnie, wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, zwiększa się zapotrzebowanie na środki przyprawowe oraz roślinne dodatki zapachowe, konserwujące i prozdrowotne, których bogatym źródłem są zioła. Wzrasta zatem zapotrzebowanie na różnorodne surowce zielarskie, a także wiedzę z zakresu ich produkcji.  Z obserwacji rynku zielarskiego wynika, że popyt na zioła od kilku lat sukcesywnie wzrasta, a prognozy na przyszłość są również bardzo obiecujące. Aby odpowiedzieć na potrzebę, która powstała w skutek szerokiego zapotrzebowania na praktyczną wiedzę zielarską, zorganizowaliśmy już po raz drugi praktyczne warsztaty dla mieszkańców obszarów wiejskich. Dogłębne poznanie roślin leczniczych i spożywczych jest gwarantem udanego ich stosowania. Stworzenie odpowiedniej płaszczyzny dla uczestników warsztatów  zainteresowanych podniesieniem poziomu wiedzy i umiejętności zachęci do tworzenia sieci kontaktów ukierunkowanych na wspólne innowacyjne przedsięwzięcia w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Małgorzata Seroka

herbata z orzecha włoskiego z dodatkami

rozpoczęcie warsztatów prowadząca Joanna Włodarska

rozpoznawanie i  zbieranie ziół

uczestnicy podczas warsztatów

uczestnicy warsztatów zielarskich

uczestnicy wrasztatów

wykonywanie kul do kąpieli

zbieranie roślin

zbieranie ziół przez uczestników

zioła zebrane przez uczestników