Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Już po raz trzeci w sierpniu, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował dla początkujących pszczelarze warsztaty pt. „Nowoczesne rozwiązania w zakładaniu i prowadzeniu pasieki” połączone z jednodniowym wyjazdem studyjnym. Warsztaty zostały zrealizowane w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023 w zakresie SIR.

Celem operacji  jest wspieranie i rozwój pszczelarstwa z powodu coraz częściej pojawiających się informacji o ginięciu owadów zapylających, w tym pszczoły miodnej, podniesienie poziomu wiedzy i świadomość osób zainteresowanych tematyką pszczelarską w zakresie aktualnych szans i problemów w pszczelarstwie.  Warsztaty odbyły się w Pasiece hodowlanej "POŻÓG" w LODR w Końskowoli i były prowadzone przez pracowników – Michała Chabrosa i Andrzeja Cholewę, którzy zajmują się pracami hodowlanymi, wychowem matek pszczelich, utrzymaniem pasieki oraz doradztwem.

Na warsztatach uczestnicy dowiedzieli się jakie są podstawowe zasady przy zakładaniu pasieki. Każdy pszczelarz musi również dokonać wyboru odpowiedniego rodzaju ula spośród różnych dostępnych. Bardzo ważnym poruszanym zagadnieniem na warsztatach był temat chorób pszczół, ich zapobieganie i leczenie. Podczas zajęć praktycznych odbyła się miodobranie oraz przegląd uli pod kątem oceny rodzin pszczelich, ilości pokarmu. Pszczelarze dowiedzieli się o metodach wtopienia węzy stosowanych w pasiece LODR. Pszczelarstwo jest zajęciem sezonowym i określone prace w pasiece wykonuje się raz lub co najwyżej kilka razy w roku, duże doświadczenie i wprawę w ich wykonywaniu nabywa się w ciągu wielu lat. Dlatego każdy początkujący pszczelarz, który nie miał możliwości zdobywania doświadczenia i wiedzy w dużej profesjonalnie prowadzonej pasiece, swoją działalność zazwyczaj zaczyna od kilku uli.

Podczas wyjazdu studyjnego uczestnicy odwiedzili Zakład Pszczelnictwa w Puławach, który jest Zakładem Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego znajdującego się w Skierniewicach, będącego jednym z resortowych Instytutów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Grupę przywitała dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. nadzw. Instytutu Ogrodnictwa, opowiedziała o działalności instytutu i prowadzonych badaniach z dziedziny hodowli pszczół, poznawania ich biologii, doskonalenia metod obsługi pasiek oraz określania składu i właściwości wszystkich produktów wytwarzanych przez pszczoły. Pan dr hab. Dariusz Gerula podczas zajęć w pasiece przekazał cenne praktyczne rady dla początkujących pszczelarzy.

Następnym punktem wizyty była Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie. APIS jest producentem miodów, miodów pitnych, węzy i najstarszą istniejącą spółdzielnią pszczelarską w Polsce. Uczestnicy zwiedzili pomieszczenia fermentowni i beczkowni, w której leżakują miody pitne. Dodatkowo pracownicy Spółdzielni APIS przygotowali degustację trzech nowych miodów pitnych: Śliwkowa Dama, Porzeczkowy Król, Malinowy As. Nie obyło się oczywiście bez zakupów w sklepiku firmowym, w którym oferowane są nie tylko miody, ale również akcesoria i sprzęt pszczelarski.

W programie wyjazdu studyjnego nie mogło zabraknąć Pszczelej Woli. Znajduje się tam jedyne na świecie Technikum Pszczelarskie będące chlubą i dorobkiem wielu pokoleń pszczelarzy. Każdego roku mury szkolne opuszczają nowi adepci sztuki pszczelarskiej uzyskując tytuł Technika Pszczelarza. Szkoła kształci nie tylko pszczelarzy, dysponuje różnorodną ofertą edukacyjną, o czym opowiedział p. Tomasz Kędziora – nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli. Na terenie szkoły znajduje się  Inkubator Pszczelarstwa. To pierwsze na Lubelszczyźnie miejsce, w którym pszczelarze, korzystając z bogato wyposażonej linii technologicznej, mogą dokonać przetwórstwa miodów własnej produkcji. Został zorganizowany i udostępniany przez Powiat Lubelski, powstał dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  Klienci Inkubatora mogą korzystać z nowoczesnej infrastruktury i wyposażenia Inkubatora ponosząc jedynie koszty eksploatacyjne. W ramach tej usługi możliwe jest, przy pomocy specjalistycznych urządzeń, wykonanie następujących czynności obróbki miodu: odsklepianie, odwirowywanie, kremowanie, dekrystalizacja, konfekcjonowanie. Inkubator powstał głównie z myślą o potrzebach początkujących pszczelarzy, dla których jedną z barier jest konieczność zgromadzenia odpowiedniego wyposażenia, niezbędnego w procesach przetwarzania miodu.

Ostatnim odwiedzanym miejscem było gospodarstwo pasieczne p. Wiesława Ląd w miejscowości Stara Wieś Pierwsza. Pan Wiesław  prowadzi pasiekę wędrowną, produkuje różne rodzaje miodu (gryczany, lipowy, akacjowy, fasolowy, wrzosowy, malinowy, rzepakowy, ze padzi liściastej) w zależności od kwitnienia i dostępności poszczególnych roślin.

Warsztaty i wyjazd były okazją do podniesienia kwalifikacji, pozyskania wiedzy praktycznej, wymiany wiedzy fachowej, umiejętności oraz dobrych praktyk pomiędzy podmiotami zainteresowanymi wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich, pomiędzy uczestnikami operacji.

Małgorzata Seroka

Inkubator Pszczelarstwa w Pszczelej Woli

odsklepanie ramki D.Rusek

pasieka LODR w Końskowoli

sklepik w pasiece W. Ląd

uczestnicy podczas wykładów

uczestnicy podczas zajęć z pasiece w Końskowoli

uczestnicy wrasztatów podczas zajęć w pasiece LODR w Końskowoli

wizyta w pasiece Zakładu Pszczelnictwa w Puławach

wizyta w pracowni pszczelarskiej W. Ląd

wizyta w Spółdzielni Pszczelarskiej APIS, beczkownia

wizyta w Zakładzie Pszczelnictwa w Puławach

wizyta w ZSRCKZ w Pszczelej Woli T. Kędziora

wizyta w ZSRCKZ w Pszczelej Woli

zajęcia w Zakładzie Pszczelnictwa D. Gerula