Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

17-18 października odbył się wyjazd studyjny pod tytułem „Innowacyjne rozwiązania w krótkich łańcuchach żywności - dobre przykłady z Lubelszczyzny”. Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z formami przedsiębiorczości związanymi z produkcją żywności wysokiej jakości na niewielką skalę.

Wyjazd rozpoczęliśmy od obiektu „Gospodarstwo Ogrodnicze Szczepanówka”, które prowadzi pani Elżbieta Buła wraz ze swoimi córkami w Świdniku Małym. Jest to rodzinne gospodarstwo, które zajmuje się  uprawą jabłek, gruszek, czereśni i innych owoców wykorzystywanych w produkcji.

W gospodarstwie znajdziemy niewielką pasiekę wraz z domkiem do apiterapi, jak też podniesione grządki prowadzone na własny użytek. Produkcja w Szczepanówce opiera się głównie na produkcji soków i cydru.  Poza tym wytwarzane zostają różnego rodzaju syropy, octy i konfitury. Pani Elżbieta prowadzi punkt sprzedaży z własnymi wyrobami, ale także z miodami z własnej pasieki czy pyłkami pszczelimi, oxymel (naturalny antybiotyk na bazie octu jabłkowego).

Kolejnym obiektem naszego wyjazdu był Dwór Sanna, właściciele hotelu prowadzą również przetwórstwo wina z własnych winogron oraz przetwórstwo serów. Powierzchnia winnicy liczy 9 ha w tym 6 ha dosadzone w tym roku. Z roku na rok powiększają powierzchnie o nowe nasadzenia. W Dworze Sanna produkowane są wina szczepów takich jak: solaris, seyval blanc, muscaris i johanniter. Są to wina produkowane naturalnie i biodynamicznie, wina spokojne, musujące oraz pétnaty. W uprawie możemy zobaczyć warzywa i owoce w szklarniach, tunelach foliowych oraz na podwyższonych grządkach - bez oprysków i chemii hodowane na użytek hotelu.  Stan zwierząt  w Dworze Sanna to: 2 konie, 20 kóz, oraz 120 owiec i 20 krów.

18 października rozpoczęliśmy od zwiedzania gospodarstwa Tomasza Obszańskiego „Barwy zdrowia”. Gospodarstwo zajmuję się promocją i sprzedażą zdrowej polskiej żywności przygotowanej w sposób ekologiczny i certyfikowany. Początkowo gospodarstwo liczyło 8 hektarów i zajmowało się uprawą ekologiczną zbóż, roślin okopowych i kilku arów malwy. W tej chwili gospodarstwo wynosi 21 ha i jest intensywnie modernizowane. Gospodarstwo zajmuję się przetwórstwem oleju, produkcją kasz czy mąk oraz różnych napojów i soków z ekologicznych owoców takich jak np. agrestada. Pan Tomasz prowadzi także sprzedaż produktów ekologicznych takich jak: różnego rodzaju oleje, kasze, mąki, siemię lniane, świeże owoce i warzywa oraz kiszonki. Mieliśmy okazję zobaczyć zakład mięsny „Farmy Roztocza”, w którym przetwarza się  mięsa ekologiczne, produkowane w sposób naturalny  na bazie tradycyjnych receptur.  Zobaczyliśmy ekologiczny chów trzody chlewnej w Różańcu, gdzie hodowane są świnie rasy zachowawczej: Puławskiej i Złotnickiej.  Ostatnim obiektem była Tłocznia soków „Owocowe smaki”, gdzie produkowane są napoje smakowe z certyfikowanych owoców i warzyw, czy chipsy jabłkowe. Częścią działalności firmy jest także sadownictwo.

Wyjazd był okazją do stworzenia sieci współpracy pomiędzy mieszkańcami obszarów wiejskich, rolnikami prowadzącymi sprzedaż bezpośrednią produktów rolnych lub rolniczy handel detaliczny – RHD zajmującymi się przetwórstwem na niewielką skalę i doradcami rolniczymi. Upowszechnienie wiedzy w zakresie tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w sektorze rolno-spożywczym, wsparcie dla producentów rolnych w zakresie zbytu produktów oraz zmian/rozszerzenia form sprzedaży bezpośredniej, zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie doradzania na temat przedsiębiorczości na obszarach wiejskich to główne założenia operacji.

 

dojrzewalnia serów Dwór Sanna

domek do apiterapi

Dwór Sanna

Produkty Szczepanówka

sklep w Szczepanówce

winnica Dwór Sanna