Bieżący numer

 

Pierwsza strona gazety Lubelskich Aktualności Rolniczych

Aktualności

Ruszają nabory w ramach KPO

Badanie na obecność włośni mięsa bezpłatne

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2023

Nowy Plan Strategiczny dla WPR 2023-2027-najistotniejsze zmiany

Warunkowość dopłat bezpośrednich

 

Finanse i przedsiębiorczość

Uznawanie organizacji producentów na rynku mleka i przetworów mlecznych-planowane zmiany

Krzyżowe na nasiona - koszty i opłacalność uprawy

 

Produkcja roślinna

Pielniki mechaniczne - maszyny precyzyjne i skuteczne

Dolistne dokarmianie zbóż jesienią daje dobre rezultaty

Jesienne nawożenie dolistne i ochrona rzepaku ozimego

Produkcja borówki wysokiej dobrej jakości

 

Produkcja zwierzęca

Żywienie wpływa na wszystko

Zabiegi pielęgnacyjne i ochronne u bydła

Kolibakterioza prosiąt

 

Ekologia

Segreguję śmieci-oszczędzam wodę

Proekologiczni zyskują więcej

Róża owocowa w gospodarstwie ekologicznym

Warzywa kapustne w uprawie ekologicznej

 

Warto wiedzieć

Transport w rolnictwie

Oscypkowym szlakiem

Jak zrobić ser, kiełbasę czy upiec chleb?

Dobra opieka po włosku

 

Aktywność na wsi

Klimatyczne miejsce nad Jeziorem Izdebno

Spełniamy nasze marzenia

Wielki festiwal kaszy w Janowie Lubelskim

„Bitwa Regionów” w powiecie janowskim

 

W domu i ogrodzie

Jesienne dekoracje

Domowe metody utrwalania żywności

Ciasta z jabłkami

Z lasu na talerz

 

Informacje rynkowe

Strona z miesięcznika LAR

str. 8

Od przyszłego roku, zgodnie z wytycznymi zawartymi w nowo opracowanym Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, przyznawanie płatności dla gospodarstw rolnych będzie uzależnione od spełnienia zasad tzw. warunkowości. Warunkowość to zbiór przepisów, które będą musiały być przestrzegane w gospodarstwie jako minimalne wymagania. Dopiero po ich zrealizowaniu będzie można ubiegać się o określone płatności. Rolnicy, którzy nie będą spełniać określonych wymagań, mogą mieć obniżone płatności bezpośrednie o ok. 3%.

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 12

Producenci maszyn oferują coraz skuteczniejsze i bardziej precyzyjne różnego typu pielniki. Są to nie tylko urządzenia bierne, wyposażone w redlice spulchniające czy zęby sprężyste, ale także glebogryzarki pracujące międzyrzędowo oraz maszyny wyposażone w systemy optyczne z automatycznym prowadzeniem. Wykorzystanie pielników mechanicznych było dotychczas kojarzone z uprawą roślin w systemie ekologicznym. Obecnie, na skutek ciągłego wycofywania substancji czynnych w środkach ochrony roślin i większej presji na zmniejszenie zużycia tych środków, technologie te znajdują zastosowanie także w gospodarstwach konwencjonalnych.

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 23

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i ochronne u bydła to: czyszczenie skóry i sierści, korekcja racic, usuwanie i korekcja rogów, odrobaczanie i szczepienia. Zabiegi pielęgnacyjne i ochronne u bydła są coraz częściej stosowane przez hodowców, lecz jeszcze duża część gospodarstw nie prowadzi ich w sposób prawidłowy lub w ogóle ich nie stosuje. A takie działania mają duży wpływ na stan zdrowia, a co za tym idzie, także na wyniki finansowe gospodarstwa.

 

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 28

Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii stała się jednym z ważniejszych priorytetów zapewniających tak docenianą dzisiaj niezależność. Instalacja urządzeń wykorzystujących OZE w gospodarstwach domowych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Kierunek ten jest jak najbardziej słuszny i można się spodziewać, że będzie się rozwijał, jednak jak każda inwestycja, wymaga sporych nakładów, zwłaszcza na początku. Warto wiedzieć, z jakich źródeł dofinansowania możemy skorzystać, aby choć trochę wspomóc nasz domowy budżet. Każdy z dostępnych programów jest skierowany do konkretnych odbiorców, którzy zobligowani są spełnić określone wymagania, aby móc skorzystać ze wsparcia.

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 43

Co roku wiele osób decyduje się odpocząć nad jeziorami. Warto wybrać się nad malownicze Jezioro Izdebno. Zbiornik ten położony jest na obszarze Natura 2000 Dolina Tyśmienicy, w miejscowości Jezioro, na terenie gminy Siemień, przy trasie Radzyń Podlaski - Parczew. To właśnie tutaj młodzi, odważni i otwarci ludzie Agnieszka i Konrad Kamińscy postanowili stworzyć miejsce, w którym można odpocząć w pełnym tego słowa znaczeniu.