W niedzielę 19.06.2022r. na stadionie sportowym w miejscowości Rososz w powiecie ryckim odbył się  III Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Województwa Lubelskiego i Powiatu Ryckiego oraz inne instytucje działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Było to jednodniowe wydarzenie plenerowe, które ukazało dziedzictwo kulturowe i tradycje lokalne związane szczególnie z okresem wczesnego lata. Podczas imprezy odbyło się:

- rozstrzygniecie plebiscytu Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych Powiatu Ryckiego zorganizowanego przez tygodnik „Twój Głos” oraz prezentacja Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych zgłoszonych do Turnieju – łącznie ponad 30 organizacji z terenu powiatu ryckiego: Na najwyższym stopniu podium w tym roku stanęły gospodynie z Krasnoglin. Drugie miejsce wywalczył Zespół Śpiewaczy "Czerniczanki" z Kapelą z Czernica. Trzecia nagroda pojechała do Brzezin.

Bitwa Regionów - etap powiatowy

  1. KGW Nowa Dąbia
  2. KGW Wrzosówka
  3. KGW Rososz

- konkurs artystyczny na przyśpiewkę ludową, występy uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie naszego powiatu (zespół, solistka):

1.miejsce- AKGW Zalesie,
2.miejsce- "Czerniczanki" z Kapelą,
3.miejsce- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Kawęczyn".
Wyróżnienie: Zespół Śpiewaczy Pelagia z Leopoldowa i "Babeczki" z Zawitały

- pokaz tańców ludowych w wykonaniu zespołu „Dębliniacy”

- wystawa sztuki ludowej wraz z pokazami rękodzielniczymi, w których uczestniczyć będą dzieci i inni zainteresowani uczestnicy imprezy

- konkurs kulinarny na „najsmaczniejszą potrawę z truskawkami”: 1. Miejsce - KGW Grabów Szlachecki za "Truskawkową rozkosz" i KGW Ownia za "Chłodnik z truskawkami", 2.miejsce-  KGW Wrzosówka za "Serniczek z truskawkami" i KGW Brzeziny za "Knedle z truskawkami", 3.miejsce-  KGW Rososz za "Bombę truskawkową" i KGW Nowa Dąbia za "Domowy makaron z truskawkami"

- konkurs dla KGW i Stowarzyszeń na „Najpiękniejsze stoisko promocyjne” inspirowane zwyczajami wiejskimi wczesnego lata:

1.miejsce -  KGW Wola Zadybska i KGW Grabów Rycki,
2.miejsce -  KGW Nowa Dąbia i Stowarzyszenie "Radość" z Kłoczewa,
3.miejsce -  KGW Stryj i KGW Ownia

- wioska słowiańska z wspomnianymi wcześniej warsztatami sztuki ludowej i animacjami dla dzieci

- darmowy park rozrywki dla dzieci (dmuchańce), zabawy z animatorami, pokaz wozów strażackich, stoiska gastronomiczne i degustacyjne.

- koncerty muzyczne w wykonaniu Zespołu Wokalnego miasta Ciechanowiec, Duetu akordeonowego VERTM & MAMZEL, oraz kultowego zespołu exMAANAM

Agnieszka Zwierz

Finaliści konkursu na najpiękniejsze stoisko KGW-Wola Zadybska

KGW Nowa Dąbia- I miejsce w Bitwie Regionów

Zdobywcy nagród w konkursie kulinarnym