Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 

W dniach 23 – 24 września 2024 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował wyjazd studyjny do województwa podlaskiego dla osób zainteresowanych tematem wdrażania innowacji w zielarstwie. Wyjazd pn. „Ziołowe inspiracje dla rozwoju obszarów wiejskich” został zrealizowany w ramach operacji własnej „Innowacje w zielarstwie” z Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie SIR.

Celem wyjazdu był transfer wiedzy na temat innowacyjnych metod wytwarzania produktów z wykorzystaniem ziół, a także ich doboru pod kątem innowacyjnego zastosowania w różnych dziedzinach życia.

Głównym punktem programu był pobyt w Ziołowym Zakątku. Unikatowy w skali świata obiekt agroturystyczny położony jest w samym sercu Podlasia. Na powierzchni prawie 20 ha skupia bogatą kulturę i tradycję tego obszaru. Można znaleźć tu charakterystyczne dla regionu zabudowy, rękodzieło, a przede wszystkim wszechobecne zioła. Nieodłącznym elementem prowadzonej tu działalności zielarskiej i botanicznej jest firma Dary Natury, która powstała prawie 30 lat temu z miłości do ziół i szacunku do podlaskiej tradycji. Jej wyjątkowość polega na możliwie największym użyciu lokalnych surowców w tworzeniu żywności ekologicznej (także tych pozyskiwanych ze stanu naturalnego). Co niezwykle ważne, każdy możliwy etap produkcji - od uprawy ziół, przez ich zbiór, suszenie, przetwarzanie i konfekcjonowanie, odbywa się w jednym miejscu - w Korycinach, nieopodal  Ziołowego Zakątka i Podlaskiego Ogrodu Botanicznego.

Po przyjeździe rozpoczęto wizytę od zwiedzania Podlaskiego Ogrodu Ziołowego z przewodnikiem, czyli spaceru podczas którego można było dowiedzieć się o historii miejsca, zwiedzić obiekty oraz rozpoznawać zioła uprawiane na rabatach. W dalszej części odbyła się projekcja filmu Dary Natury, warsztaty komponowania herbat, przypraw, mieszanki zapachowej i zawieszki zapachowej oraz wykonania świecy zapachowej na bazie wosku sojowego z dodatkiem olejków eterycznych i ziół.

Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się od wizyty studyjnej w gospodarstwie ziołowym p. Mirosława Romaniuka w miejscowości Nowokornino. Pierwotnie gospodarstwo prowadzone było bardzo typowo i skupiało się na uprawie zbóż i hodowli zwierząt. W planach była jednak później uprawa ziół. Na początku lat 90-tych zasiane zostało pierwsze poletko ostropestu plamistego, który obecnie jest popularnym suplementem wspomagającym pracę wątroby. To zapoczątkowało kolejne eksperymenty z ziołami, które okazały się sukcesem. Od tego momentu w gospodarstwie pojawiła się różnorodność, a każdego roku areał nowych upraw był zwiększany. Przełomem w rozwoju gospodarstwa była decyzja o rozpoczęciu uprawy w pełni ekologicznej, a od 2007 roku jest regularnie kontrolowane przez jednostkę certyfikującą Ekogwarancja-PTRE. Każdego roku w gospodarstwie uprawiane jest ok. 35-40 gatunków różnych ziół. Dumą gospodarstwa jest różeniec górski – rzadka roślina pochodząca z dalekiej Syberii. Początkowo uprawiane było kilka małych sadzonek, ale rozmnażanie ich każdego roku, spowodowało że gospodarstwo jest jednym z największych producentów tej rośliny w Europie. Różeniec świetnie zaadaptował się do mroźnych zim w tym rejonie Polski. Zyskuje coraz większą popularność z powodu swoich cennych leczniczych i adaptogennych właściwości. To właśnie dlatego niektórzy znają go pod nazwą „złoty korzeń”. Spotkanie było okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń nt. produktów zielarskich, kanałów sprzedaży, ochrony jakości oraz obsługi klientów. Produkty gospodarstwa – suszone zioła, liofilizowane owoce i warzywa sprzedawane są również w sklepie internetowym https://kornino.pl/sklep/

Następnie grupa udała się do Pasieki Podlaska Tradycja. Pasieka liczy ok. 200 rodzin pszczelich, rasa kraińska linii Prima i Gema, prowadzona na ulach wielkopolskich. Spośród wielu pasiek wyróżnia ją pozyskiwanie czystego miodu nektarowego m. in. ze żmijowca, chabrów oraz  ziołomiodu ze zmacerowanych pędów sosny. O jakości miodów z Pasieki Podlaska Tradycja świadczy opinia klientów, którzy uważają unikatowe miody za najlepsze w Polsce. Każdy powracający klient jest źródłem satysfakcji i motorem napędowym dalszego rozwoju. Na terenie Pasieki, znajduje się niezwykły domek, dzięki któremu można poddać się apiterapii. Apiterapia polega na wejściu do domku z pszczołami. Człowiek jednak nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu – znajdują się one w ulach umieszczanych pod leżakami, oddzielonymi gęstą siatką. Powietrze wychodzące z ula ma wyjątkowe właściwości i cudowny zapach. Mikrowibracja i biopole wytwarzane przez pszczoły, powietrze z ula, słodki zapach miodu oraz propolisu i kojący szum tysięcy pszczół… Pszczela kuracja gwarantuje niesamowite doznania i wykazuje niezwykłe działanie lecznicze. Nie ma przeciwwskazań do uloterapii – z jej dobroczynnych właściwości może korzystać każdy. Dzięki temu, że człowiek nie ma bezpośredniego kontaktu z pszczołami, można poczuć się niezwykle komfortowo i oddać błogiemu relaksowi.

Ostatnie odwiedzone miejsce to Winnica Korol, założona w 2010 roku przez Mikołaja Korola, właściciela gospodarstwa ekologicznego w miejscowości Mielnik nad Bugiem. Podczas wizyty odbyła się degustacja win oraz zwiedzanie winnicy i nowoczesnej winiarni.

Uczestnicy powrócili z wyjazdu naładowani wiedzą i pozytywną energią do dalszego działania. Zdobyte doświadczenie z pewnością wykorzystają w swoich gospodarstwach.                                                                  

Małgorzata Seroka

degustacja miodów

produkty firmy Kornino

produkty gospodarsrtwa Kornino

spotkanie w winnicy

ścieżka edukacyjna o pszczołach

uczestnicy wyjazdu studyjnego w Ziołowym Zakątku

warsztaty komponowania herbat

warsztaty komponowania mieszanki przypraw

warsztaty komponowania mieszanki zapachowej

warsztaty komponowania zawieszki zapachowej

warsztaty wykonywania świecy sojowej

warsztaty wykonywania świecy zapachowej

warsztaty z komponowania przypraw

wizyta w gospodarstwie p. Romaniuka

wizyta w gospodarswie zielarskim

wizyta w winnicy Korol

zioła wykorzystywane w mieszankach przypraw

ziołomiody z Pasieki Podlaska Tradycja