Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono kolejne ogniska wścieklizny.

Określono obszar zagrożony wścieklizną zwierząt w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim i krasnostawskim, obejmujący:

1) gminy Bełżec, Jarczów, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Tarnawatka, Telatyn,

Tomaszów Lubelski (gmina miejska i wiejska), Tyszowce, Ulhówek w powiecie tomaszowskim;

2) gminy Komarów Osada, Łabunie, Zamość (gmina miejska i wiejska), Stary Zamość, Sitno, Nielisz w powiecie zamojskim;

3) gminy Dołhobyczów i Mircze w powiecie hrubieszowskim

 

Na obszarach zagrożonych nakazuje się:

1) szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia;

2) trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu,

3) pozostawianie zwierząt gospodarskich na wybiegach lub pastwiskach pod nadzorem posiadacza zwierząt

 

Każdy posiadacz psa ma obowiązek poddania go szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają wszystkie psy powyżej 3. miesiąca życia. Szczepienie powtarza się nie rzadziej niż co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia. Osoby, które uchylają się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, podlegają karze grzywny.

Przyczyną wścieklizny jest wirus z rodzaju Lyssavirus. Jest to choroba odzwierzęca, która przenosi się ze zwierząt na człowieka. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe czyli psy, wilki, lisy, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty.

W chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze poinformowanie lekarza o fakcie ugryzienia, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, które mogło być nosicielem wirusa wścieklizny.

Wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, ponieważ zachorowanie prowadzi do śmierci. Obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę. Jedynym ratunkiem, w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem jest natychmiastowe podanie swoistej immunoglubuliny, a następnie wykonanie serii szczepień. Warto również zapobiegać sytuacjom, które mogłyby narazić na zakażenie. Należy zachować dystans w przypadku styczności z nieznajomymi zwierzętami.

Olga Noworolnik