Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zamieściła kolejny raport opisujący nowe gatunki organizmów, które mogą stanowić zagrożenie w przyszłości dla upraw w Polsce. Są to:
Olenecamptus bilobus – to chrząszcz z rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Został on stwierdzony na terenach Azji i Afryki.
Żywicielami szkodnika są różne rośliny zielne i zdrewniałe uprawiane zwłaszcza w strefie klimatu ciepłego, takie jak ryż, gujawa, palma kokosowa, bananowiec, durian, maniok, cytrusy, figowce, morwa i złocienie.
Colletotrichum aenigma grzyb notowany w USA, Ameryce Południowej, Azji, oraz w Europie (Wielka Brytania, Włochy). Żywicielami grzyba są różne gatunki roślin zdrewniałych i zielnych, takie jak kamelia, papryka, truskawka, orzech włoski, jabłoń, oliwka, grusze, czereśnia i winorośl. Grzyb może powodować antraknozę roślin.
Calepitrimerus baileyi roztocz z rodziny szpecielowatych (Eriophyidae). Został po raz pierwszy opisany w USA (Kalifornia). Występowanie tego agrofaga odnotowano m.in. w Egipcie, Iranie, Nowej Zelandii i Turcji. Żywicielami szkodnika są jabłonie, chociaż w Iranie został stwierdzony też na pigwie.
Phytophthora acerina to lęgniowiec. Jak dotąd jego występowanie stwierdzono we Włoszech, gdzie został opisany jako gatunek nowy dla nauki w 2013 r., oraz w Słowenii, wzdłuż granicy z Włochami. Patogen rozwija się na roślinach zdrewniałych: klonie jaworze, olszy, oliwce, orzechu włoskim i jałowcu. Prawdopodobnie zakres żywicieli jest szerszy.
Stigmella colchica – jest motylem z rodziny pasynkowatych (Nepticulidae). Jego żywicielami są śliwa ałycza, śliwa wiśniowa, różne uprawne odmiany śliw, a rzadziej wiśnia. Gatunek ten został opisany w 2024 r. Występuje na Kaukazie, w Rosji (Soczi), Armenii, Gruzji i Turcji.
Gatunki wyżej omawiane nie podlegają obowiązkowi zwalczania (nie są agrofagami kwarantannowymi w UE).
Więcej informacji można znaleźć w pełnym raporcie na stronie: