Produkcja ekologiczna to system zarządzania gospodarstwem w sposób najkorzystniejszy dla środowiska z zastosowaniem wysokiej różnorodności biologicznej, ochrona zasobów naturalnych, a także stosowanie wysokich standardów dotyczących dobrostanu zwierząt i metod produkcji. W gospodarstwie ekologicznym prowadzona jest kontrola całego procesu produkcji jak i produktu końcowego. Regulację produkcji ekologicznej wyznacza aktualnie Rozporządzenie Rady nr 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r.  w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych.

Rolnictwo ekologiczne z jednej strony dostarcza produktów o najwyższej jakości na rynek, a z drugiej strony jest działaniem przyczyniającym się do ochrony środowiska, wpływa także na rozwój obszarów wiejskich.

Korzyści zdrowotne:

Zadaniem rolnictwa ekologicznego jest produkcja pełnowartościowych produktów, których spożycie przekłada się na profilaktykę zdrowotną oraz poczucie dobrostanu. Żywność ekologiczna nie zawiera pozostałości środków chemicznych, dzięki czemu substancje szkodliwe nie pozostają w naszym organizmie i nie są kumulowane. Produkty ekologiczne są często wolne od pozostałości pestycydów, co może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych z nimi związanymi. Wielu ludzi uważa, że certyfikowane produkty ekologiczne są smaczniejsze i bardziej wartościowe od produktów konwencjonalnych. Kupując produkty ekologiczne, mamy pewność, że nikt nie przyspieszał ich wzrostu za pomocą sztucznych nawozów i oprysków.

Porównanie produktów ekologicznych do konwencjonalnych:

  • warzywa ekologiczne w porównaniu do konwencjonalnych zawierają niższe zawartości związków azotowych, i wyższe zawartości witaminy C,
  • mięso ekologiczne ma wyższą jakość i lepsze właściwości odżywcze. Zarówno cielęcina jak i wołowina ekologiczna odznacza się znacznie wyższym poziomem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • mięso kurcząt z chowu ekologicznego zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych z szeregu n-3,
  • mleko od krów w systemie ekologicznym ma wyższą wartość odżywczą: zawiera więcej suchej masy, tłuszczu, wapnia i witaminy C.

 

Korzyści środowiskowe:

Sposoby gospodarowania w systemie rolnictwa ekologicznego zapobiega degradacji środowiska naturalnego. Promuje praktyki zrównoważone, takie jak kompostowanie, uprawa wielogatunkowa i wykluczenie stosowania chemikaliów, co przyczynia się do ochrony środowiska. Sprzyja różnorodności biologicznej, ponieważ promuje uprawę wielu gatunków roślin i zachęca do zachowania naturalnych ekosystemów. To z kolei wspiera populacje dzikich roślin i zwierząt, które mogą przyczynić się do równowagi ekologicznej. Rolnictwo ekologiczne jest bardziej zrównoważone pod względem zużycia zasobów naturalnych, zmniejszając presję na glebę, wodę i energię. Zasadą rolnictwa ekologicznego jest dążenie do biologicznej samoregulacji w obrębie gospodarstwa.

Konsumenci coraz częściej poszukują na rynku zdrowej żywności. Zalety żywności ekologicznej nie pozostawiają wątpliwości, że jest to trafny wybór. Rolnictwo ekologiczne jest systemem produkcji rolnej najbardziej zrównoważonym pod względem ekonomicznym, społecznym i środowiskowym. System ten sprzyja środowisku oraz bioróżnorodności. Ekologiczna żywność stanowi istotny czynnik warunkujący zdrowie człowieka. Stan rolnictwa ekologicznego w Polsce na 2022r. wygląda następująco:

Liczba producentów ekologicznych w Polsce: 22 882

Liczba producentów ekologicznych w woj. lubelskim: 2 063

Powierzchnia ekologicznych użytków rolnych [ha]: 554 631,7

Powierzchnia ekologicznych użytków rolnych [ha] w woj. lubelskim: 28 114,55

Powierzchnia użytków rolnych ekologicznych, jak i producentów ekologicznych z roku na rok wzrasta, co świadczy o większej świadomości rolników, a także chęci przekształcania swoich gospodarstw konwencjonalnych na gospodarstwa ekologiczne.

 Anna Szymanek