Bieżący numer

 

Pierwsza strona gazety Lubelskich Aktualności Rolniczych

Aktualności

Wsparcie dla małych gospodarstw - można starać się o 60 tys. zł bezzwrotnej premii

Dofinansowanie na bioasekurację

Posadź drzewa na słabych gruntach rolnych lub miedzy - warunki uzyskania wsparcia

Wsparcie dla hodowców świń, którzy w związku z ASF zaprzestali produkcji świń

Krajowa Grupa Spożywcza - na trudne czasy

 

Finanse i przedsiębiorczość

Warto prowadzić rachunkowość

Sankcje dla podatników związane z białą listą i mechanizmem podzielonej płatności

Przychody z działalności gospodarczej - jak wybrać optymalną formę opodatkowania?

Koszty produkcji i opłacalność uprawy owsa

 

Produkcja roślinna

Uprawa bezorkowa - czwarty rok badań w LODR

Zielone nawożenie

Rzodkiew oleista na poplon

Słoma jako nawóz

Pomidorowy magnat z Janówki

Zanim kupimy kombajn do zbioru porzeczki i aronii

Kapusta pekińska na jesienny zbiór

 

Produkcja zwierzęca

Jak feniks z popiołów

Innowacje na TUZ

Z browaru do TMR’u

Przedsiębiorcza rodzina

Stres cieplny groźny dla cieląt

Prace w pasiece na koniec sezonu

 

Ekologia

Nawożenie sadu ekologicznego

Zachować tradycyjne sady

Nawożenie zielone - dobra praktyka rolna

Międzyplony jako obszary EFA

Ekologiczny ogórek - ważny komponent diety

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

 

Warto wiedzieć

Żubry w Lasach Janowskich

Dwie strategie Europejskiego Zielonego Ładu

 

W domu i ogrodzie

Systemy nawadniania w ogródkach przydomowych

Tawuła szara dobrze znosi suszę

Co wrzucić na ruszt?

Smaczne dania na upalne dni

Superowoce - samo zdrowie

Ciasta z orzeźwiającymi owocami

 

Informacje rynkowe

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 6

Krajowa Grupa Spożywcza ma za zadanie budować łańcuch wartości w ramach strategii „od pola do stołu” oraz oferować rolnikom wysokie stawki za ich produkty, a klientom - niskie ceny w sklepach. Państwowy gigant powinien skupować towar bezpośrednio u jego wytwórcy.

Nowy holding spożywczy ma dać szansę na godne sprzedawanie produktów rolnych przez rolników oraz łamać zmowy cenowe, np. przy skupie poniżej jakichkolwiek kosztów produkcji świń ze stref ASF, lub uderzać w zmowy cenowe na rynku owoców miękkich. Powiązania pomiędzy spółkami w Krajowej Grupie Spożywczej mają zapewnić kontrolę nad każdym etapem produkcji w segmentach cukru, skrobi, zbożowo-młynarskich i przetwórstwa spożywczego. Dzięki temu spółki będą mogły zrezygnować z usług pośredników, a wartość dodana zostanie w rękach Krajowej Grupy Spożywczej. Chodzi o to, by różnica między ceną produktów rolnych a ceną finalną na półkach w sklepie była jak najmniejsza.

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 24

Uprawa kapusty pekińskiej z siewu jest tańsza i mniej pracochłonna niż z rozsady i może być z powodzeniem prowadzona na zbiór jesienny. Nie daje jednak tak wyrównanego plonu główek, jak uprawa z rozsady. Wysiew nasion wprost do gruntu na zbiór jesienny możliwy jest od połowy lipca do początku sierpnia. Spóźniony siew pogarsza wyrównanie wschodów i ich jakość. W tym systemie uprawy rośliny wytwarzają system korzeniowy sięgający głębiej niż w uprawie z rozsady. Dzięki temu są nieco mniej narażone na brak wilgoci w glebie, a przy dobrej obsadzie plonują nie gorzej niż w uprawie z rozsady. Należy jednak pamiętać, że przy gorszych wschodach odległości pomiędzy roślinami w rzędzie będą większe, a egzemplarze rosnące w sąsiedztwie wypadów mogą wytworzyć zbyt duże główki, nieakceptowalne przez nasz rynek.

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 32

Niekorzystny wpływ upałów rozpoczyna się już w okresie zasuszania krowy przed zbliżającym się porodem. Badania dowodzą, że krowy poddane stresowi cieplnemu w okresie zasuszania rodzą cielęta o niższej masie (różnica nawet kilku kg) i o wyższej temperaturze ciała. Cielęta te w mniejszym stopniu przyswajają immunoglobuliny z siary matki, a także wolniej rosną, co rzutuje na ich dalsze użytkowanie w dorosłym życiu.

Cielęta, podobnie jak dorosłe osobniki, w czasie upałów wykazują mniejsze zainteresowanie pobieraniem paszy na rzecz zwiększonego poboru wody, co przekłada się na obniżenie przyrostów masy ciała. Ponadto działanie układu immunologicznego ulega zaburzeniu, przez co cielęta są narażone na zwiększone ryzyko infekcji i biegunki, co dodatkowo je osłabia i może prowadzić do większej liczby upadków.

 

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 42

Instalacja fotowoltaiczna to system złożony z wielu elementów, dlatego przy wyborze instalacji należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Najważniejsze z punktu widzenia projektu są kluczowe podzespoły instalacji, takie jak moduły fotowoltaiczne oraz inwertery. Aby uniknąć problemów z montażem i prawidłowym umiejscowieniem paneli fotowoltaicznych, zaleca się, żeby projekt od samego początku był prowadzony przez wykwalifikowanych fachowców od fotowoltaiki.

 

Strona z miesięcznika LAR

str. 52

Owoce jagodowe, czyli: truskawki, maliny, jeżyny, porzeczki, borówki i winogrona, należą do grupy „superowoców”. Przynależność tę zawdzięczają wysokiej zawartości witamin, minerałów i przeciwutleniaczy (antyoksydantów), związków mających bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.  Bardzo korzystne działanie na ludzki organizm mają obecne w owocach jagodowych polifenole. Jako przeciwutleniacze, neutralizują one wolne rodniki, chroniąc przed chorobami serca i obniżając ryzyko wystąpienia zawału. Tworzą wiązania z kolagenem i zapobiegają powstawaniu histaminy, która powoduje uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych. Wykazują również działanie antynowotworowe (neutralizują niektóre substancje rakotwórcze dostarczane do organizmu z zewnątrz), przeciwzapalne, żółciopędne, przeciwbakteryjne i antyseptyczne.