Siewy bobiku, łubinu i grochu zaleca się przeprowadzić jak najwcześniej. Zwykle ruszają one już w połowie marca. Wszystko zależy od możliwości wjazdu w pole i temperatury gleby, która umożliwia kiełkowanie nasion oraz względów organizacyjnych gospodarstwa. Na chwilę obecną warunki pogodowe sprzyjają siewom ww. gatunków bobowatych. Wczesny siew daje możliwość wykorzystania większej ilości wody zmagazynowanej w glebie przez zimę. Oczywiście o ile takowe istnieją. Bezśnieżna, sucha i ciepła zima spowodowała, że tych zapasów było niewiele.

Sytuację na wielu polach poprawiły obfite opady deszczu, które ostatnio wystąpiły w naszym regionie. Najbardziej wymagającym gatunkiem pod względem zapotrzebowania na wodę w okresie kiełkowania jest bobik. Nasiona tego gatunku rozpoczynają kiełkowanie dopiero po pobraniu z gleby wody w ilości 150% ich masy.

Bobik, groch i łubin w początkowym okresie wzrostu wymagają przejścia przez proces jarowizacji, który zachodzi pod wpływem niskich temperatur. Wpływa on na rozwój generatywny, co przekłada się później na kwitnienie i zawiązywanie strąków. Nasiona bobiku kiełkują w temperaturze 3-4°C, a siewki w fazie wschodów wytrzymują krótkotrwałe przymrozki do -8°C. Groch i łubin mają umiarkowane wymagania cieplne. Minimalna temperatura dla kiełkowania nasion tych gatunków wynosi 1-2°C, a siewki znoszą krótkotrwałe przymrozki nawet do -6°C. Należy mieć na uwadze, że każde opóźnienie siewu wpływa na wytwarzanie większej masy wegetatywnej oraz przedłużenie kwitnienia. Wszystkie omawiane gatunki powinny być wysiane najpóźniej do drugiej dekady kwietnia.

Należy również zadbać o właściwą głębokość siewu. Zależnie od gatunku będzie ona różna. Nasiona bobiku wysiewa się na głębokość 8-9 cm, co przy wysiewie siewnikiem zbożowym wymaga głębszej uprawy gleby oraz dociążenia redlic. Natomiast stosując siewniki do siewu bezpośredniego lub agregaty uprawowo-siewne z redlicami talerzowymi, często taka uprawa nie jest konieczna. Groch należy wysiewać na głębokość 6-8 cm, natomiast łubin wysiewamy na głębokość 3-4 cm.

Bezpośrednio lub krótko po siewie należy wykonać zabieg chwastobójczy. Przykłady herbicydów zarejestrowanych do ochrony bobiku, grochu i łubinu przedstawiono w artykule pt. „Czym odchwaszczać bobowate?”, który zamieszczony jest na stronie internetowej LODR w Końskowoli. 

Edyta Baca