Dnia 24 września 2023 roku  odbyło się XXIV Święto Jesieni organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym wspólnie z Urzędem Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierskim Ośrodkiem Kultury, Promocji i Turystyki oraz Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Uroczystość otworzył Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, Zastępca Burmistrza Kazimierza Dolnego Bartłomiej Godlewski, Dyrektor Maks Skrzeczkowski z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, Pani Kierownik Joanna Szkuat z Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz Pani Kierownik Anna Kiwak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski objął patronatem honorowym XXIV Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Ulica Puławska przy Spichlerzu Ulanowskich zamieniła się w ogromny kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła. Stoiska prezentowane były przez Twórców Ludowych, Rękodzielników, Koła Gospodyń Wiejskich, Gminne Stowarzyszenia, Szkoły, Przedszkole. Specjaliści i Doradcy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli prezentowali płody rolne pochodzące z sadu i pola doświadczalno-wdrożeniowego. Uczestnicy kiermaszu mogli obejrzeć pokaz kulinarny,  podczas którego mogli posmakować dań przygotowanych podczas pokazu. Ponadto osoby odwiedzające stoiska, które prezentowały się podczas Święta Jesieni mogły posmakować oraz zakupić lokalne i domowe smakołyki oraz rękodzieło. Wydarzenie wzbogaciły liczne występy kapel ludowych. Organizatorzy zapewnili odwiedzającym osobom oraz dzieciom możliwość wzięcia udziału w konkurach w których do zdobycia były piękne nagrody. Podczas wydarzenia odbył się wernisaż wystawy “Dariusz Ciężak. Klimaty Kazimierza.” Wydarzenie zostało wpisane w obchody jubileuszu 60-lecia powstania Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Po licznej frekwencji zauważyć można było, że organizowane wydarzenie z roku na roku cieszy się ogromną sławą. Jest to okazja do nawiązania kontaktów bezpośrednich, poprzez wymianę doświadczeń wystawców i odwiedzających.

Wyniki o laureatach konkursu na najładniejsze stoisko organizowane podczas Święta Jesieni 2023:

I miejsce: Rada rodziców Szkoły Podstawowej w Bochotnicy

II miejsce: Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym

III miejsce: KGW Zakrzowianki

Wyróżnienie: Rada rodziców Szkoły Podstawowej w Rzeczycy, KGW Rzeczyckie Baby
z Rodzynkami, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym, Dąbrówka. KGW Chutcze.

Opracowała:  Magdalena Figiel

danie serwowane podczas pokazu kulinanrego

dekoracja ołtarza

kapela

kobiecy występ ludowy

odbiór nagrody

otwarcie imprezy

Pani Jesień

pokaz kulinarny

przemówienie pani Kierownik

scena

stoisko 2

stoisko LODR

stoisko LODR-u

stoisko z warzywami

twórca ludowy

występ przedszkolaków

występ szkoły

występ zespołu

zespół ludowy

zespół Pań