Po raz kolejny w Centrum Innowacyjno – Szkoleniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli,  16 marca 2018 roku zorganizowano Wojewódzką Konferencję Sadowniczą pt. Hodowla i perspektywy produkcji porzeczek. Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał dyrektor LODR w Końskowoli Sławomir Plis prezentując jednocześnie działalność Ośrodka.

W roli prowadzącego Konferencję i wykładowcy wystąpił główny specjalista ds. sadownictwa LODR w Końskowoli Zdzisław Partyka.

Konferencja cieszy się niesłabnącym od lat zainteresowaniem, o czym świadczy bardzo duża frekwencja plantatorów z województwa lubelskiego i województw ościennych.

Tematem przewodnim Konferencji był wykład wygłoszony przez prof. IO w Skierniewicach Stanisława Plutę Hodowla porzeczki czarnej w Instytucie Ogrodnictwa – dotychczasowe dokonania i najnowsze osiągnięcia. Hodowca przedstawił historię hodowli porzeczki czarnej w IO w Skierniewicach i zaprezentował swoje odmiany już zarejestrowane jak i dwie najnowsze Polben i Polonus, które pojawią się niebawem w Krajowym Rejestrze.

Następnym ciekawym wykładem, który wzbudził wiele kontrowersji wśród słuchaczy był temat Kierunki i perspektywy produkcji porzeczki czarnej przedstawiony przez dr. Piotra Baryłę z UP Lublin pełniącego funkcję prezesa KSPPC.

Temat Nawożenie porzeczek z perspektywy poprzedniego sezonu zaprezentował dr Andrzej Grenda, Yara Poland. Ofertę handlową środków produkcji na sezon 2018 r. przedstawiła Ewa Nowaczyńska , Agricola Lublin.

Po krótkiej przerwie kawowej blok tematyczny związany z ochroną porzeczek przed chorobami i szkodnikami otworzył wykład Integrowana ochrona owoców z krzewów jagodowych – praktyczny  program ochrony porzeczek autorstwa Zdzisława Partyki z LODR w Końskowoli. Wszyscy chętni uczestnicy po wypełnieniu ankiety oceny szkolenia otrzymali japoński dyspenser feromonowy ISONET Z.

W następnej kolejności zostały przedstawione następujące tematy :

Poprawa odporności i  kwitnienia porzeczek – Krzysztof Komisarczuk, Amagro. Nowatorskie rozwiązania w ochronie porzeczek przed szkodnikami – dr Wojciech Wieczorek, ICB PHARMA. Produkty Sumi Agro w ochronie porzeczek – Sławomir Stankiewicz, Sumi Agro Poland. Najnowsze rozwiązania w ochronie porzeczek– Bayer. Higiena na plantacjach porzeczek – Ewelina Borkowska, Desio Holding.

Odrębnym zagadnieniem zaprezentowanym przez prezesa firmy Weremczuk Agromachines Roberta Weremczuka był temat Innowacyjne rozwiązania dla producentów porzeczek stawiających na dywersyfikację upraw – kombajn z potencjałem JOANNA MULTIFRUIT. Dodatkowo na parkingu nieopodal CIS został zaprezentowany na lawecie nowy kombajn JOANNA MULTIFRUIT i inne specjalistyczne maszyny do uprawy i pielęgnacji krzewów owocowych.

Na zakończenie rozlosowano wśród uczestników Konferencji nagrody ufundowane przez LODR i firmy sponsorujące przedsięwzięcie.

Zdzisław Partyka