Od 1 lipca 2018 r. na mocy ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, w ustawie o VAT obowiązuje tzw. mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Jego działanie polega na rozdzieleniu płatności - kwota netto trafia na rachunek dostawcy lub jest rozliczana w inny sposób, a kwota odpowiadająca podatkowi od towarów i usług płacona jest na specjalny rachunek VAT.

Stosowanie tego mechanizmu dotyczy transakcji dokonywanych wyłącznie pomiędzy podatnikami VAT i jest dobrowolne. O wyborze zastosowania podzielonej płatności może decydowć podatnik będący nabywcą towaru. W momencie otrzymania faktury VAT nabywca może wybierać sposób jej opłacenia - tradycyjny lub za pomocą mechanizm podzielonej płatności.

Zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury dokonywana będzie na rachunek VAT, natomiast

2) zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury dokonywana będzie na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo będzie rozliczana w inny sposób.

Od lipca br. każdy podatnik VAT posiada rachunek VAT (obok rachunku rozliczeniowego) założony przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową.

Podatnik decydując się na dokonanie płatności w przy użyciu split payment jest zmuszony do wyboru nowego rodzaju przelewu tzw. komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności.  Zapłata należności może być dokonywana tylko w złotych polskich.

W nowej formatce przelewu nabywca podaje:

1) kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;

2) kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;

3) numer faktury, w związku z którą dokonywana będzie płatność;

4) numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany

na potrzeby podatku.

            Bank otrzymujący taki dokument dokona czynności mających na celu przekazanie na właściwe konta:

-  kwoty odpowiadającej kwocie podatku - na rachunek VAT,

- pozostałej kwoty - na rachunek rozliczeniowy.

Wszystkie środki zgromadzone na rachunku VAT będą środkami należącymi do podatnika. Podatnicy będą mogli z tego rachunku dokonywać wyłącznie przelewu na inny rachunek VAT (kontrahenta) lub opłacać swoje zobowiązania podatkowe z tytułu rozliczeń podatku VAT z organem podatkowym.

Krystyna Laskowska