Logotypy kolejno od lewej do prawej: Unia Europejska, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

SPRAWOZDANIE Z WARSZTATU NR I ZREALIZOWANEGO W RAMACH OPERACJI: „Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”

18 października 2022 r. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

W dniu 18 października 2022 r. odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych na terenie  Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli warsztatów realizowanych w ramach operacji „Identyfikacja i promocja żywności wysokiej jakości szansą dla lokalnych producentów”, realizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA” wraz z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Podkarpackim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Boguchwale oraz Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Spotkanie otworzył mgr inż. Waldemar Banach, zastępca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, który przypomniał prowadzone pod szyldem trzech znaków smaku kampanie oraz produkt wpisany jako Chronione Oznaczenie Geograficzne z terenu Lubelszczyzny – Cebularz Lubelski. 

Następnie głos zabrali przedstawiciele producentów, wytwórców oraz organizacji i agencji mających w swoich kompetencjach pracę nad identyfikacją i promocją żywności wysokiej jakości w regionie. Bardzo silną reprezentację stanowili pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Przedstawiciele świata nauki zadeklarowali chęć współpracy w procesie badań niezbędnym do certyfikacji.  Wśród uczestników nie zabrakło również przedstawicieli samorządu lokalnego. Zrealizowano sesję autoprezentacji uczestników przez pryzmat ich obszarów kompetencji z zakresu produkcji rolnej, jej przetwórstwa, sieciowania współpracy, badania, promocji. Skład reprezentowany przez uczestników był niezwykle zróżnicowany: począwszy od rolników, doradców rolnych, przedsiębiorców rolnych, przedstawicieli samorządu terytorialnego, przedstawicieli izb rolniczych, instytucji wsparcia rolnictwa oraz nauki. Reprezentowali oni różne kierunki produkcji i wyroby, opisali swoje doświadczenia, m. in. w zakresie certyfikacji żywności i wynikających z tego korzyści. Prezentując doświadczenia własne uczestnicy dzielili się przykładami produktów z terenu województwa, które mogą wspólnie stanowić o smaku charakterystycznym dla regionu. W toku rozmowy wskazano także na istotne bariery rozwojowe, które wiążą się z koniecznością spełniania licznych wymogów inspekcji sanitarnych. Wymagania te wynikają z różnych, koniecznych do spełnienia norm stawianych przed małymi wytwórcami żywności np. w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego czy produkcji cydru, octów jabłkowych. 

Adam Patkowski omówił temat produkcji żywności wysokiej jakości i funkcjonujące systemy certyfikacji produkcji, a Hubert Gonera przedstawił temat kreowania marek oraz strategii promocji żywności.

Chcąc zidentyfikować produkty wysokiej jakości charakterystyczne dla regionu przeprowadzono ożywioną dyskusję w oparciu o doświadczenia uczestników oraz o istniejące wpisy na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa.  

Na zakończenie warsztatu uczestnicy opracowali szeroki katalog produktów typowych dla województwa lubelskiego i podobnie jak uczestnicy warsztatów w Kujawsko-Pomorskim i Wielkopolsce uznali, że potencjał regionu w zakresie możliwości certyfikacji oraz produkcji żywności wysokiej jakości jest olbrzymi. Na ten moment nie jest on w pełni wykorzystany i należy to jak najszybciej naprawić

Odwiedź portal KSOW – https://ksow.pl. Zostań partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Instytucją odpowiedzianą za treść informacji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Ekologicznych „POLSKA EKOLOGIA”