Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Już po raz drugi, podczas Dnia Otwartych Drzwi w LODR w Końskowoli została przygotowana Wyspa Innowacji, na której firmy zaprezentowały innowacyjne rozwiązania wpisujące się w realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Zaprezentowano innowacyjne rozwiązania w maszynach i urządzeniach pozwalające na osiągnięcie głównych celów Zielonego Ładu takich jak zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin i zagadnienia związane ze strategią „od Pola do stołu”.

Szczególne zainteresowanie wśród odwiedzających stoisko Wyspy wzbudziły autonomiczne roboty do prac uprawowych prezentowane przez firmę Agrihandler. Prezentowane maszyny to: NAIO ORIO – autonomiczny robot który może być wykorzystywany do pielenia, siania i innych prac polowych, w warzywnictwie, uprawach buraków, szkółkach drzew owocowych i ozdobnych oraz NAIO OZ – autonomiczny pomocnik rolnika z osprzętem towarzyszącym do prac: uprawa bronowanie spulchnianie, wykonywanie bruzd, siew, pielenie, obsypywanie. Na stoisku firmy znalazły się również glebogryzarki Alpego oraz opryskiwacz Caffini ProFarmer.

Przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - dr inż. Beata Grygierzec i dr hab. inż. Krzysztof Słowiński, prof. URK oraz firmy Hugo Green Solutions sp. z o.o. - Michał Szczurek - CPO, Project Manager, zaprezentowali dwa innowacyjne rozwiązania. Pierwsze to urządzenie mikrofalowe (robot zdalnie sterowany) do niszczenia roślin inwazyjnych, w szczególności barszczu Sosnowskiego. Autorzy proponują do niszczenia roślinności inwazyjnej promieniowanie mikrofalowe emitowane z anteny tubowej na rośliny i do podłoża. Promieniowanie emitowane w ten sposób powoduje nagrzewanie roślin i podłoża w tym korzeni, co powoduje w nich denaturyzację białka, a tym samym ich unicestwienie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest również nagrzewanie i przez to niszczenie licznych nasion wokół roślin inwazyjnych, z których mogłyby powstać nowe rośliny inwazyjne w kolejnym sezonie wegetacyjny. Drugie rozwiązanie to łazik rolniczy HUGO - platforma jezdna wielozadaniowa umożliwiająca punktowe stosowanie zabiegów agrotechnicznych związanych z precyzyjnym wykonywaniem oprysków lub dolistnym dokarmianiem roślin z możliwością rozbudowy o nowe moduły funkcjonalności. Oprócz stymulacji wzrostu roślin za pomocą światła niebieskiego, do robota będą mogły być zintegrowane inne narzędzia i ma się on doczekać różnych konfiguracji jeżeli chodzi o wymiary, wagę, czas pracy czy zainstalowane moduły. W tej chwili opracowywane są kolejne rozwiązania, które pozwolą łazikowi pełnić funkcję monitorującą, a także pomagające w oprysku czy zwalczaniu chwastów.

Dużym zainteresowaniem rolników cieszył się również robot rolniczy Robotti duńskiej firmy AGROINTELLI, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych robotów rolniczych na świecie. Robot polowy Robotti to autonomiczny  nośnik narzędzi, który można integrować z różnego rodzaju powszechnie wykorzystywanymi maszynami i urządzeniami do siewu, pielęgnacji, koszenia i uprawy. Robot wyposażony jest w system RTK-GPS co zapewnia stabilność pracy oraz precyzyjną pracę i prowadzenie w czasie rzeczywisty z dokładnością do ± 2cm. Maszyna posiada dwa silniki wysokoprężne Kubota do napędu sekcji jezdnej i hydraulicznej. Urządzenie zawiera także elementy które zapewniają bezpieczeństwo pracy to m.in. laser lidar, który ma zasięg 100m i jest w stanie wykryć przeszkodę w celu uniknięcia kolizji oraz kamery, które dają podgląd na pracę zarówno z przodu jak i z tyłu robota. Pracę robota można śledzić poprzez specjalną aplikację na smartfonie,  która podaje jego lokalizację oraz parametry pracy. Robotti obecnie wykonuje prace na polach Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG PIB w Puławach.

Firma Metos Polska sp. z o.o. przedstawiła ofertę rolniczych stacji pogodowych oraz kompleksowych rozwiązań dla precyzyjnego rolnictwa.  Cyfrowe rolnictwo to koncepcja, która sprawia, że rolnictwo jest bardziej precyzyjne i pomaga osiągnąć więcej lepszych wyników przy mniejszych nakładach w produkcji rolnej. Narzędzia iMETOS pomagają rolnikom zmniejszyć straty produktów z powodu szkodliwych chorób i owadów, dają im szansę zaoszczędzenia więcej wody i nawozów, a także zwiększają bezpieczeństwo żywności.

Na wspólnym stoisku Wyspy Innowacji swoją ofertę prezentowały: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, Instytut Technologiczno-Przyrodniczy PIB w Falentach, Puławski Park Naukowo-Technologiczny, firma Green Sort oraz Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Lublinie. Pracownicy OSCHR zaprezentowali mobilny sprzęt do pobierania prób glebowych. Kompaktowa inteligentna linia do sortowania jabłek firmy Green Sort wykorzystuje nowoczesny system optyczny oparty na sztucznej inteligencji, uzyskuje precyzyjny pomiar średnicy, sortowanie według koloru i wykrywanie uszkodzeń, co zapewnia doskonałą jakość sortowanych owoców. Nie zabrakło również stoiska reprezentowanego przez dział Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa, na którym nasi doradcy przedstawiali innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w rolnictwie oraz służyli merytorycznym doradztwem.

Prezentacja sprzętu oraz doradztwo, dały możliwość podniesienia wiedzy przez uczestników, stanowiąc tym samym doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz szerokiej dyskusji w wybranych aspektach.

Małgorzata Seroka