Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniach 25-26 maja 2023 r. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował kolejne warsztaty serowarskie pt. „Sery maziowe i pleśniowe” dla osób zajmujących się produkcją serów. Warsztaty zrealizowane zostały w ramach operacji „Lubelscy serowarzy – zespół tematyczny” z Planu Operacyjnego KSOW na lata 2022-2023 w zakresie SIR. Celem operacji jest inicjowanie wymiany wiedzy i doświadczeń, identyfikacja bieżących problemów oraz poszukiwanie możliwości ich rozwiązania pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk w zakresie serowarstwa.

W warsztatach uczestniczyło 15 osób z terenu województwa lubelskiego. Byli to rolnicy prowadzący już w swoich gospodarstwach przetwórstwo mleka oraz osoby zainteresowane podjęciem takiej działalności. Dwudniowe intensywne warsztaty prowadziła Jolanta Lunitz – wiceprezes Fundacji Wspierania Serowarstwa Farmerskiego NA SERIO.   

Podczas warsztatów uczestnicy poznali tajniki produkcji serów maziowych - Munster i Raclette oraz pleśniowych - Blue i Camembert. W trakcie warsztatów prowadząca opowiedziała o całym procesie technologicznym powstawania poszczególnych serów, kolejny etap dojrzewania będzie odbywał się już u każdego uczestnika. Spotkanie było bardzo intensywne pod względem dostarczonej wiedzy, wiele szczegółów i pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Każdy rozważał możliwość wprowadzenia do swojego asortymentu serów maziowych i pleśniowych.

Munster to rodzaj francuskiego sera, który produkowany jest z krowiego mleka. Ser ten zalicza się do serów podpuszczkowych, dojrzewających, a także miękkich. Smak sera munster jest nieco kwaskowy, charakteryzuje go również aromatyczny zapach.

Ser raclette to gatunek alpejskiego sera, produkowanego w Szwajcarii z mleka krowiego bez żadnych dodatków smakowych. To ser pełnotłusty, delikatnie twardy i lekko ostrawy w smaku. Dojrzewa minimum przez 3 miesiące. Leżakuje w specjalnych pomieszczeniach, aby nabrać swoich najlepszych właściwości.

Blue charakteryzuje się porostem i przerostem pleśni, błyszczącą skórką oraz miodową konsystencją miąższu z żyłkowatą pleśnią w kolorze niebieskim. Pozostawia tradycyjną, charakterystyczną dla tego typu serów aromatyczną, ostrą i zdecydowaną nutę o delikatnym, długo utrzymującym się posmaku grzybowym.

Ser camembert pochodzi z Francji i wyrabiany jest z pełnego mleka krowiego. W dojrzewaniu sera camembert biorą udział pleśnie (Penicillium camemberti – stąd nazwa), które nadają specyficzny smak i aromat, przypominający zapach pieczarek. Konsystencja sera powinna być jednolita w całej masie, o elastycznym miąższu. Dopuszczalne są nieliczne małe oczka. Pleśniowy ser camembert ma białą lub kremową barwę. Skórka tego sera jest cienka i delikatna, lekko omszała, z nalotem białej pleśni.

Realizacja warsztatów przyczyniła się do inicjowania wymiany wiedzy i doświadczeń, identyfikacji bieżących problemów oraz poszukiwania możliwości ich rozwiązania w zakresie serowarstwa.

Małgorzata Seroka

 

 

praca uczestników

praca w grupie 1

praca w grupie 2

praca w grupie 3

praca w grupie

sery

uczestnicy 1

uczestnicy

wykładowca