Od 1 października 2020 roku podatników VAT obowiązuje nowa elektroniczna struktura JPK w formie JPK_V7M lub JPK_V7K. Celem jej wprowadzenia jest uproszczenie obowiązków raportowania VAT poprzez połączenie dotychczas składanej deklaracji VAT i pliku JPK_VAT w jeden elektroniczny dokument.

Każdy czynny podatnik VAT, niezależnie od tego czy w danym okresie rozliczeniowym wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu ma obowiązek złożenia deklaracji. Deklaracje VAT składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu (lub kwartale - w przypadku deklaracji kwartalnych).  Jednocześnie wszyscy czynni podatnicy VAT mają obowiązek do przekazywania elektronicznie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o prowadzonej ewidencji VAT w formie JPK_VAT za okresy miesięczne.  Pliki JPK_VAT przesyła się w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego dotyczy informacja.

Nowy przekształcony plik JPK_VAT od października 2020 mają obowiązek składać wszyscy czynni podatnicy VAT bez względu na to czy mają status mikro, małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy.

Nowa struktura JPK_VAT z deklaracją może zostać podpisana profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Wysłanie pliku JPK_VAT zostanie potwierdzone Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO).

 

Elementy nowego pliku JPK_VAT

 

Nowy JPK_VAT zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną, zastępując w ten sposób dotychczasową deklarację VAT-7 lub VAT-7K i równocześnie plik JPK_VAT. Dane raportowane za pośrednictwem tych dwóch dokumentów fiskus będzie otrzymywał w jednej, nowej strukturze JPK_V7M lub JPK_V7K w zależności od przyjętych przez podatnika okresów rozliczeniowych. Wariant JPK_V7M - dla podatników rozliczających się miesięczne, JPK_V7K - dla podatników rozliczających się kwartalnie. Podatnicy rozliczających się z podatku VAT miesięcznie składają plik JPK_V7M, który w każdym miesiącu zawiera część deklaracyjną i ewidencyjną. Natomiast podatnicy rozliczający się kwartalnie za pośrednictwem JPK_V7K będą zobowiązani do składania części ewidencyjnej miesięcznie a deklaracyjnej kwartalnie.

Przedsiębiorca rozliczający się z podatku VAT kwartalnie składa swój pierwszy JPK_V7K za październik 2020 roku w terminie do 25 listopada. Plik zawiera wyłącznie część ewidencyjną VAT. Podobnie JPK_V7K złożony za listopad. Natomiast w terminie do 25 stycznia 2021 r. (za grudzień) podatnik będzie zobowiązany złożyć JPK_V7K zawierający część ewidencyjną za grudzień oraz część deklaracyjną za IV kwartał 2020 r.

 

            Nowy plik JPK_VAT zawiera:

- zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z prowadzonej ewidencji VAT za wybrany okres,

-  pozycje z dotychczasowej deklaracji VAT-7 lub VAT-7K,

-  dodatkowe dane potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Struktura jednolitego pliku JPK VAT w części deklaracyjnej zawiera informacje potrzebne do wyliczenia podatku należnego i naliczonego oraz do wysokości podatku VAT, która podlega wpłacie do urzędu skarbowego bądź do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. W części tej możliwe jest wykazanie kwoty podatku VAT podlegającej zwrotowi wraz z oznaczeniem sposobu dokonania tego zwrotu.

W części ewidencyjnej pliku znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wysokości podstawy opodatkowania, wartości sprzedaży bez podatku oraz wysokość podatku należnego w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolniona od podatku. Następnie dane pozwalające na rozliczenie podatku naliczonego w zakresie, w jakim przysługuje  podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

W strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego dla JPK_V7M /JPK_V7K konieczne będzie stosowanie oznaczeń identyfikujących dostawy niektórych towarów i usług oraz stosowne procedury i oznaczenia dowodów sprzedaży.

Oznaczenia identyfikujące sprzedawane towary i świadczone usługi prezentowane będą za pomocą symboli GTU_01 – GTU_13. Niektóre z nich:

    - GTU_02 – benzyny silnikowe, gaz płynny, olej napędowy,

    - GTU_03 – olej opałowy,

    - GTU_05 – odpadów;

    - GTU_06 – urządzenia elektroniczne oraz części i materiały do nich,

    - GTU_07 – pojazdy oraz części samochodowe,

    - GTU_08 – metale szlachetne oraz nieszlachetne,

    - GTU_10 – budynki, budowle i grunty,

    - GTU_12 – usługi o charakterze niematerialnym (np. doradcze, księgowe),

    - GTU_13 – usługi transportowe.

Nowe oznaczenia towarów i usług, (GTU) sprzedawca będzie zobowiązany wykazać w momencie generowania pliku JPK_VAT.

Oznaczenie specjalnej procedury - MPP - transakcji objętej obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności w strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego stosuje się do faktur o kwocie brutto wyższej niż 15 000 zł, które dokumentują dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

            W strukturze ewidencji w zakresie podatku naliczonego dla JPK_V7M /JPK_V7K   podatnicy zobowiązani będą do odpowiedniego oznaczenia dowodu zakupu (w przypadku wystąpienia w danym okresie rozliczeniowym określonej faktury) kodami:

VAT_RR - faktura VAT RR,

WEW - dokument wewnętrzny,

MK - faktura wystawiona przez podatnika będącego dostawcą, który wybrał kasową metodę rozliczeń.

Ewidencja w zakresie podatku naliczonego zawierać może oznaczenia rodzaju transakcji   np. MPP - transakcja objęta obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności.  Jeżeli nabywca otrzyma fakturę bez wymaganego oznaczenia „mechanizm podzielonej płatności” potwierdzającą nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT o wartości brutto wyższej niż 15 000 zł  zobowiązany będzie w momencie generowania pliku JPK_VAT wprowadzić znacznik MPP.

 

Jeżeli w ewidencji oraz deklaracji za dany okres rozliczeniowy podatnik nie dokonał żadnej transakcji mającej wpływ na podatek od towarów i usług, zobowiązany jest złożyć tzw. zerowy JPK_VAT.

 

 Kary za błędne ewidencjonowanie

Od października 2020 r. przepisy ustawy o VAT przewidują kary pieniężne za błędy stwierdzone przez organ podatkowy w przesłanej przez podatnika ewidencji VAT.

 W przypadku stwierdzenia błędów w ewidencji, które uniemożliwią przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji, naczelnik urzędu skarbowego wzywać będzie podatnika do ich skorygowania. Podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania zobowiązany będzie do przesłania do urzędu skarbowego skorygowanej ewidencji w zakresie wskazanych błędów lub do złożenia wyjaśnień. Jeżeli podatnik, wbrew obowiązkowi nie skoryguje ewidencji lub nie złoży wyjaśnień, albo zrobi to po terminie naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł zastosować wobec niego karę pieniężną.

 

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej opublikowało broszurę informacyjną dotyczącą nowego JPK_VAT z deklaracją.

 

 

Krystyna Laskowska