Wydarzenia - Sad

W Sadzie Doświadczalno- Wdrożeniowym LODR w Końskowoli prowadzona jest sprzedaż owoców, orzechów i sezonowo naturalnego soku jabłkowego tłoczonego na miejscu z wytypowanych odmian jabłek. Asortyment oferowanych do sprzedaży produktów i ceny są zamieszczane na tablicy przy bramie wjazdowej na obiekt sadowniczy od ul. Pożowskiej. Jesienią i wiosną oferowane są do sprzedaży matecznikowe sadzonki leszczyny wielkoowocowej w odmianach.

W miarę postępu technicznego organizowane są pokazy pracy specjalistycznych maszyn i urządzeń wprowadzanych w produkcji sadowniczej dedykowane doradcom i sadownikom.

 

Maszynowy zbiór jabłek przemysłowych w LODR w Końskowoli.

Rosnący w szybkim tempie i wydaje się nieodwracalny w czasie deficyt rąk do pracy w sadownictwie wymusza na producentach poszukiwanie alternatywnych rozwiązań szczególnie w okresach spiętrzenia prac sezonowych. Takim newralgicznym okresem w produkcji jabłek i gruszek jest niewątpliwie zbiór owoców zarówno deserowych jak i przemysłowych. Zbioru owoców deserowych wysokiej jakości przeznaczonych do długiego przechowywania i dystrybucji nierzadko na odległe rynki zagraniczne nie da się na chwilę obecną w pełni zmechanizować. Natomiast jabłka i gruszki z przeznaczeniem do szeroko rozumianego przerobu i przetwórstwa  można już zbierać maszynowo przy pomocy dostępnych również od niedawna w Polsce małogabarytowych kombajnów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sadowników Lubelszczyzny LODR w Końskowoli w ramach wdrażania innowacji technologicznych nabył taki kombajn do zbioru jabłek i gruszek przemysłowych, a także orzechów włoskich na terenie Sadu Doświadczalno – Wdrożeniowego przeznaczony do celów szkoleniowych i praktycznego zastosowania.

Panujące obostrzenia pandemiczne uniemożliwiły zorganizowanie i przeprowadzenie w 2020 roku praktycznego pokazu na szeroką skalę w obiekcie sadowniczym LODR z udziałem wszystkich zainteresowanych doradców i sadowników. Pojedyncze osoby zainteresowane pracą maszyny mogły indywidualnie (przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa) przez cały sezon trwania zbiorów zapoznawać się z praktycznym wykorzystaniem maszyny przy zbiorach jabłek, gruszek i orzechów włoskich z przeznaczeniem do przetwórstwa. Po pierwszym pełnym sezonie zbioru można potwierdzić dużą przydatność maszyny zarówno w sadach towarowych z ukierunkowaniem na produkcję jabłek deserowych  z udziałem jabłek przemysłowych, a szczególnie w sadach typowo przemysłowych. W tych ostatnich wydajność maszyny jest imponująca, nawet do kilku ton zebranych jabłek w ciągu godziny.

W celu zapoznania się z pracą samojezdnego kombajnu do zbioru jabłek przemysłowych firmy Krauss 1000 A w Sadzie Doświadczalno – Wdrożeniowym  LODR w Końskowoli zachęcamy wszystkich zainteresowanych  do zapoznania się z materiałem filmowym.

Zdzisław Partyka

1.Doświadczenia adaptacyjne odmianowo – podkładkowe.

Po 20 latach badań i obserwacji 25 odmian i klonów brzoskwiń , nektaryn oraz  twardek pochodzenia kanadyjskiego wytypowano do nasadzeń towarowych na Lubelszczyźnie  4 odmiany brzoskwiń, 1 odmianę nektaryn i 3 odmiany twardek odpornych na mrozy zimowe i przymrozki wiosenne – patrz artykuł LAR Nr 9 2017 r.

 

2. Doświadczenia ścisłe we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

Po 4 latach badań  nad skutecznością dyspenserów feromonowych eliminujących zagrożenie ze strony owocówki jabłkóweczki  w sadach jabłoniowych z wynikiem pozytywnym wdrożono z dobrym skutkiem tą  nowatorską metodę walki ze szkodnikami w Sadzie LODR.

Dyspenser feromonowy dezorientujący szkodnika badany w Sadzie LODR w Końskowoli został zarejestrowany w Polsce i umieszczony pod nazwą Isomate CTT w  Programie Ochrony Roślin Sadowniczych na 2017 rok. w wykazie  Inne substancje i metody stosowane w ochronie sadów przed szkodnikami.

 

3. Doświadczenia własne polowe ochrony roślin sadowniczych.

Po wycofaniu z Programu Ochrony Roślin Sadowniczych w 2014 r. fungicydów i bakterioicydów przeciwko chorobom grzybowym i bakteryjnym leszczyny wielkoowocowej został skonstruowany skuteczny, alternatywny, autorski program ochrony tego gatunku oparty na dezynfektancie , nawozach dolistnych i dozawiazkowych o działaniu fungistatycznym. Program i jego skuteczność prezentowane są na plantacji leszczyny w Sadzie LODR podczas Dnia Otwartych Drzwi zainteresowanym plantatorom leszczyny.

 

Sad Doświadczalno – Wdrożeniowy 

Obecnie o łącznej powierzchni 41 ha został założony w 1956 roku w ramach Rolniczego Rejonowego Zakładu Doświadczalnego jako obiekt doświadczalno – wdrożeniowy powstającego ówcześnie działu ogrodniczego. Głównym celem tego przedsięwzięcia było prowadzenie doświadczeń ścisłych i wdrażanie szeroko rozumianych innowacji w zakresie sadownictwa . Taki cel przyświeca również obecnie prowadzonym pracom doświadczalnym i wdrożeniowym. W Sadzie LODR prowadzone są prace badawcze, doświadczalne,  wdrożeniowe i adaptacyjne dotyczące:

  •  wdrażania i upowszechniania nowych rozwiązań oraz innowacji technologicznych w sadownictwie
  •  oceny nowych gatunków i odmian roślin sadowniczych do uprawy towarowej  i amatorskiej na Lubelszczyźnie we współpracy z In Hort Skierniewice
  •  wykorzystanie dzikiej pszczoły murarki ogrodowej do zapylania roślin sadowniczych  we współpracy z Zakładem Pszczelnictwa in Hort w Puławach
  •  monitoringu oraz sygnalizacji pojawu chorób i szkodników, określania skali zagrożenia dla roślin sadowniczych i  wyznaczania terminów ich zwalczania
  •  oceny skuteczności nowych pestycydów sadowniczych i dyspenserów feromonowych w ramach doświadczeń ścisłych, zlecanych przez firmy fitofarmaceutyczne w celu ich rejestracji w Polsce i badań porejestracyjnych we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie
  •  bieżącej lustracji i obserwacji faz fenologicznych poszczególnych gatunków i odmian roślin sadowniczych
  •  integrowanej ochrony przed chorobami i szkodnikami drzew i krzewów owocowych